Jak wybrać dobry sekator?

Jak wybrać dobry sekator?

Przycinanie gałązek to obowiązkowa czynność w każdym ogrodzie. Bez tego rośliny i krzewy zdziczeją i nie będą miały tak pysznych i dużych owoców. Dobry sekator to podstawa każdego ogrodnika. Narzędzie musi być ostre, aby roślina szybko zabliźniła ranę. Zobacz co jest ważne w dobrym sekatorze.

Cechy dobrego sekatora

  • Dobrze leży w ręce
  • Wykonany z mocnej stali
  • Ma dobrze naostrzone ostrza
  • Posiada regulację rozwarcia rękojeści
  • Powłoka rękojeści jest wykonana z materiału antypoślizgowego
  • Ostrze pokryte specjalnym materiałem zmniejszającym tarcie
  • Wyposażony w odbojniki amortyzujące wstrząsy przy wykonywaniu cięć

Rodzaje sekatorów

Kowadełkowy

To narzędzie zbudowane jest z jednego ostrza tnącego i kowadełka. Podczas cięcia gałąź opiera się o ząbkowane kowadełko. Dzięki temu, podczas cięcia sekator nie ześlizguje się z gałęzi.

Sekator kowadełkowy najlepiej sprawdza się przy ścinaniu cienkich, a jednocześnie twardych gałązek. Podczas cięcia sekator ustawiamy pod kątem prostym do gałęzi. Dzięki temu rana w miejscu cięcia będzie gładka i szybko się zagoi. Tym samym zapobiegniemy wdawaniu się grzybów do danej rośliny.

W tym przypadku jedynym minusem jest szybkie zużywanie się kowadełka. Jest ono wykonane z niezbyt trwałego materiału, dlatego trzeba je wymieniać co roku.

Nożycowy

W tym narzędziu na gałąź działają dwa ostrza, a mianowicie ostrze i przeciw ostrze. Sprawdza się przy cięciu cienkich pędów i gałęzi oraz w przycinaniu młodych drzew. Tutaj niezwykle ważna jest, aby odpowiednia technika cięcia. Wklęsłe, grube ostrze ma podpierać ścinaną gałązkę (zawsze powinno być ono na dole), natomiast wypukłe ścina gałązkę z góry. Cięcie gałęzi możemy wykonać pod lekkim kątem.

Sekatory jednoręczne

Czyli małe sekatory nożycowe lub kowadełkowe. Używamy ich do cięcia gałęzi o średnicy około 25 minimetrów. W sklepach możemy spotkać sekatory z obrotową rękojeścią, dzięki czemu ta czynność nie wymaga od nas dużego wysiłku.

Sekatory dwuręczne

Takimi sekatorami możemy wykonać cięcia gałęzi o grubości około 45 minimetrów. W przypadku sekatorów teleskopowych, możemy wykonać cięcie wyżej położonych gałęzi bez konieczności wchodzenia na drabinę.

A więc, który sekator będzie najlepszy?

Taki, który dobrze leży w dłoni ogrodnika. Przed zakupem warto „przymierzyć” sekator w swojej dłoni. Najwygodniejsze są te z ergonomiczną rączką, pokryte miękkim, antypoślizgowym materiałem z możliwością regulowania kąta rozwarcia rękojeści.

Zastanów się jakie gałęzie do ścięcia masz w swoim ogrodzie i właśnie do nich dopasuj sekator. Pamiętaj, że do cienkich gałązek najlepszy jest nożycowy, natomiast kowadełkowy sprawdza się przy twardych drzewach.

Dobierz jakość ostrza do swoich potrzeb. Najlepsze są sekatory wykonane z wysokiej jakości stali. Warto również rozejrzeć się za sekatorami, których ostrza są pokryte specjalną powłoką zmniejszającą tarcie.

Uwaga! Konserwacja!

Zanim ponownie użyjemy sekatora, warto go najpierw naostrzyć specjalnie przeznaczoną do tego ostrzałką. Nie ostrzymy sekatorów na ostrzałkach mechanicznych.

Po zakończeniu pracy należy oczyścić sekator z zalegającej na nim żywicy oraz innych zanieczyszczeń. Następnie smarujemy ostrza specjalnym preparatem do sekatorów, który również możemy kupić w sklepach ogrodniczych.

Pamiętajmy również o regulacji ostrzy. Nie mogą one mieć zbyt dużego luzu. W przeciwnym przypadku szybko się popsują lub stępią.

Pozostaw komentarz