Nadeszła wiosna, a wraz z nią wiosenne porządki… zwłaszcza w ogrodzie! Jesteście gotowi?

Nadeszła wiosna, a wraz z nią wiosenne porządki… zwłaszcza w ogrodzie! Jesteście gotowi?

Początek wiosny to idealny moment, aby oczyścić swój ogród i przywrócić go do dawnej świetlności. Na szczęście nie trzeba poświęcać na to wielu godzin – przy dobrej organizacji pracy poradzimy sobie z porządkami w jedno popołudnie. Oto lista czynności, które należy wykonać, by móc rozłożyć meble ogrodowe i cieszyć się coraz lepszą pogodą.

 

  1. Usunąć martwe i uszkodzone gałęzie

W trakcie zimy część gałęzi drzew lub krzewów zostało uszkodzonych przez niskie temperatury, śnieg i wiatr. Aby roślina mogła nadal się rozwijać musimy pozbyć się jej martwych części. Żywopłoty ukształtujmy przy użyciu nożyc do gałęzi, a nie nożyczek elektrycznych.

 

  1. Oczyścić powierzchnię wokół roślin

Niezmiernie ważnym etapem jest usunięcie martwych liści i innej materii z grządek, ponieważ mogą one zaparzyć rośliny i wspierać choroby. Pozbądźmy się także roślin jednorocznych. Jeśli nie grozi nam powrót mrozów, to możemy uprzątnąć agrowłókninę i użyć nawozów.

 

  1. Utworzyć kompost

Nie pozbywajmy się zebranych liści, sadzonek, martwych gałęzi, ściółki itd., możemy z nich bowiem stworzyć kompost, który jest nie tylko bardziej ekologiczną wersją dostępnych w sklepach nawozów, ale również ekonomiczniejszą. W zebraniu wszystkich niepotrzebnych elementów z ogrodu  mogą pomóc nam zamiatarki domowe, które wyłapią nawet najmniejsze cząstki roślin.

 

  1. Przygotować uszkodzone tereny trawników do zasiewów wiosennych

Na początku wiosny należy usunąć murawę uszkodzoną solą, odleżynami lub chorobą, aby przygotować się do siewu, który powinien nastąpić za kilka tygodni.

 

  1. Dokładnie oczyścić podjazd, ścieżki itd.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału mamy wykonane podłoże w ogrodzie, zazwyczaj i tak po zimie wymaga ono gruntownego odświeżenia. Niesprzyjające warunki atmosferyczne są w stanie zmienić kolor a nawet odkształcić materiały budowalne. Warto więc podjazdy i ścieżki dokładnie wyczyścić przy pomocy myjki ciśnieniowej Karcher. Dzięki niej jesteśmy bowiem w stanie usnąć wszelkie, nawet najdrobniejsze i najtrwalsze zabrudzenia.

Pozostaw komentarz