Ogród w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim

Dla wielu angielski ogród jest szczytem sztuki krajobrazowej. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane reputacją Anglików, którzy z wielką czułością myślą o ogrodnictwie i projektowaniu, czy też całą zasługę powinno przypisać się niebywałym widokom, jakie można spotkać na angielskich wsiach – ogród w stylu angielskim robi ogromne wrażenie i nie sposób przejść obok niego obojętnie.

 

Jaki jest typowy angielski styl ogrodowy?

Można go opisać jako park wiejski otaczający wielkie posiadłości. Albo można pomyśleć o intymnych ogrodach znajdujących się za chatą, która jest krytą strzechą. Zaskakująco obie te sceny są typowe dla jednego stylu.

Dla niektórych „pokoje ogrodowe”, które spotyka się w wielu prywatnych ogrodach brytyjskich najlepiej reprezentują ideał ogrodu w stylu angielskim. Charakterystyczna w takim ogrodzie staje się obfitość i różnorodność. Jednym z najważniejszych czynników jest poczucie obfitości, czy to widocznej w bujnej trawie, wyselekcjonowanych roślinach i kombinacji drzew, czy też florystycznych granic. Wiąże się to z ciągłym i starannym planowaniem takiej roślinności, by przez cały rok móc cieszyć się niezliczoną ilością kolorów i zapachów. Dodatkowo im bardziej naturalistyczny jest wygląd roślin, tym bardziej wpasowują się one w ramy ogrodu w stylu angielskim. Chodzi więc o to, by nie stosować ultranowoczesnych donic czy oświetlenia – kwiaty i krzewy mają same w sobie stanowić najważniejszy punkt ogrodu.

Co jest zatem najważniejsze?

  • Gęste sadzenie wielu odmian roślin.
  • Niezliczona ilość kwiatów.
  • Wiele detali nawiązujących do tradycji – wykorzystywanie naturalnych materiałów.
  • Naturalne, surowe wykończenie.
  • Stosowanie wyłącznie najlepszych odmian.
  • Nieformalność, połączenie „chaosu” z naturalnym pięknem roślin.

Nawet w obrębie ogrodów Tudorów można zobaczyć bujne, kwitnące winorośle, które tworzą żywą ścianę. Idealnym przykładem są też zastane tam krzewy – różne gatunki rosną jeden przy drugim, tworząc połacie pokryte drobnymi kwiatkami. Aby stworzyć idealny ogród w stylu angielskim trzeba wykazać się wielką miłością do kwiatów, a do tego niezbędne okażą się ogromne pokłady cierpliwości i powściągliwości.

Pozostaw komentarz