Oświetlamy wejście przed domem

Oświetlamy wejście przed domem

Wejście do domu, zwłaszcza wieczorem powinno być dokładnie doświetlone, aby mogło być widoczne dla wszystkich mieszkańców. Światło w tym miejscu pełni nie tylko funkcję estetyczną i typowo funkcjonalną. Jest to również pewna forma zapewnienia bezpieczeństwa wokół domu, ponieważ dobre oświetlenie potrafi skutecznie odstraszyć włamywaczy. Dlatego warto zadbać o to, aby każdy element wyposażenia ogrodu prowadzący do domu był odpowiednio widoczny po zmierzchu.

Jak odpowiednio oświetlić drzwi wejściowe?

Pierwszą zasadą doboru odpowiedniego oświetlenia drzwi wejściowych jest oczywiście kwestia dostosowania poszczególnych elementów do stylu w jakim urządzona została elewacja domu. W przypadku prostej, nowoczesnej formy warto pokusić się o bardziej designerskie lampy z nowoczesnymi funkcjami. Bardziej tradycyjne domy bardzo dobrze komponują się z delikatnymi, subtelnymi lampkami montowanymi tuż przy drzwiach a’la latarnie uliczne, lub też prostymi kinkietami zawieszonymi na ścianach.

A w jaki sposób umieścić poszczególne lampy? Tak naprawdę istnieje wiele różnorodnych pomysłów na tego typu aranżacje. Lampy, kinkiety, reflektory możemy umieścić symetrycznie lub asymetrycznie, po obu stronach drzwi, nad nimi, na daszku przed wejściem czy też w niszach ścian. Najistotniejsze jest to, aby światło zostało skierowane na klamkę, zamek do drzwi oraz podest, wtedy z pewnością odpowiednio spełni swoje zadanie.

Oświetlenie energooszczędne

Planując zakup oświetlenia zewnętrznego możemy wziąć pod uwagę wszystkie na rynku oprawy oświetleniowe zewnętrzne, takie jak halogeny, świetlówki, ledy, czy nowoczesne oprawy led. Oczywiście możemy skorzystać zarówno z opraw o tradycyjnym napięciu 220 V oraz z tych niskonapięciowych, które działają przy użyciu transformatora. Dlatego też nie możemy również zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu przewodów przed wilgocią i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Rozmieszczenie punktów świetlnych w ogrodzie należy opracować już na etapie projektowania ogrodu (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Aranżacja ogrodu w 7 krokach).

Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania oparte na automatycznych czujnikach włączania i wyłączania, pozwalające oszczędzić sporą ilość energii. Takie czujniki zmierzchowe odpowiednio mierzą natężenie światła i zapalają lampy o zmierzchu, gasząc zaś je o świcie. W większości modeli możemy spokojnie regulować poziom czułości włącznika, dzięki czemu automat będzie odpowiednio działał o każdej porze roku. Podobnie wygląda kwestia lamp wyposażonych w czujniki ruchu, przy czym najlepiej jest, jeżeli czujnik ma jednocześnie wbudowaną sondę natężenia światła, która pozwoli mu na uruchamianie się tylko po zmierzchu.

Pozostaw komentarz