Przedwiośnie – jakie zagrożenie niesie dla Twojego ogrodu?

Przedwiośnie – jakie zagrożenie niesie dla Twojego ogrodu?

Przedwiośnie to okres, kiedy rośliny zaczynają budzić się do życia po zimie. Są jednak narażone przede wszystkim na częste zmiany temperatur z dodatnich na ujemne. Zobacz, na co narażone są rośliny i jak możesz im pomóc.

Kiedy występuje przedwiośnie?

Przedwiośnie to kres, kiedy średnie dobowe temperatury wahają się od 0 do 5oC, a opady występują przede wszystkim w formie deszczu. Ta pośrednia pora roku wypada zwykle na przełomie lutego i marca, jednak warunki pogodowe, które są dla niej charakterystyczne mogą utrzymywać się nawet do maja.

Zagrożenia dla roślin zielnych i drzew

W nagrzanych promieniami słońca łodygach i pniach soki zaczynają krążyć intensywniej. Jednak część korzeniowa wciąż pozostaje zmrożona, dlatego w roślinach może dochodzić do spękania mrozowego, które może doprowadzić do obumarcia. Jak sobie z tym radzić? Bielenie pni wapnem w grudniu to jedna z metod radzenia sobie z tym problemem. Innym może być osłanianie słomą pni od strony południowej – promienie słoneczne będą się od niej odbijać, a co za tym idzie nie będą nagrzewać zbytnio pni.

Ochrona roślin z cieplejszych stref klimatycznych

Mróz może uszkodzić rośliny, które są przyzwyczajone do cieplejszego klimatu lub ich wegetacja zaczyna się wcześnie. Ujemne temperatury mogą źle wpłynąć na rozwój młodych liści lub pąków kwiatowych. Jeżeli zima jest śnieżna, wówczas nie musisz się o nic martwić – warstwa śniegu zapewnia odpowiednia ochronę przez zimnem. Jednak brak śniegu naraża części roślin na bezpośredni kontakt z mroźnym powietrzem, dlatego by je chronić, należy okrywać je agrowłókniną.

Intensywne roztopy – jak zniszczą Twój trawnik?

Jeśli gleba jest zmrożona, roztopiony śnieg nie ma gdzie się wchłonąć. Gdy dojdzie do kolejnych przymrozków, pojawi się warstwa lodu, która odetnie trawie oraz innym roślinom dostęp tlenu, co może doprowadzić do ich obumarcia. Jak temu zaradzić? Pokruszenie lodu sprawi, że rośliny uzyskają dostęp do tlenu, dzięki czemu nie będzie rozwijać się na nich pleśń pośniegowa.

Ochroń swoje oczko wodne

Jeśli hodujesz ryby, koniecznie rozbij taflę lodu. W ten sposób dostarczysz im tlen. Wyłów z wody martwe zwierzęta (ryby, żaby, ślimaki) oraz szczątki roślin. Ważne jest, by nie opadły na dno zbiornika i nie zaczęły się tam rozkładać, zanieczyszczając wodę.

Gdy wreszcie zacznie się prawdziwa wiosna

Przedwiośnie niestety niemal zawsze powoduje jakieś straty i każdy ogrodnik musi przyjąć z góry, że straci część swoich roślin. Jednak odpowiednie zabiegi i odrobina cierpliwej pracy pomogą zminimalizować liczbę obumarłych z powodu trudnych, przedwiosennych warunków roślin.

Pozostaw komentarz