Przygotowanie ogrodu do zimy – porady

Przygotowanie ogrodu do zimy – porady

Jesień to czas przygotowań ogrodu do zimy. Zabezpieczenie go przed mrozem i zadbanie o to, aby na wiosnę ponownie cieszył oko okazałością roślin. Przed zakończeniem sezonu konieczne trzeba uporządkować ogród. W tym celu należy pozbyć się opadłych liści, podciąć gałęzie drzew, a także skosić trawnik.

Drzewa i krzewy

Usunięcie gałęzi drzew i krzewów jest ważnym elementem pielęgnacyjnym. Warto wykonać tę prace wczesną jesienią, gdy drzewa są jeszcze ulistnione. Unikniemy w ten sposób pozbycia się żywych i zdrowych części roślin. Pamiętajmy o sprawdzeniu wszelkich podpór i wiązań przy drzewach, a także prawidłowym i kształtnym przycinaniu drzew i żywopłotów. Należy mieć na uwadze, że nie przycina się świeżo posadzonych roślin – robi się to dopiero wiosną.

Liście na taczce

Rośliny zimozielone

Konieczne jest odpowiednie nawodnienie zimozielonych krzewów liściastych i iglastych, które rosną również zimą. Rośliny nie mogą pobierać wody z zamarzniętego gruntu i podczas słonecznych zimowych dni mogą zostać narażone na przesychanie. Powierzchnię wokół pnia ściółkujemy warstwą torfu, suchych liści lub kory.

Trawnik

Porządkowanie trawnika polega na usunięciu wszystkich suchych liści. Do tego celu można użyć grabi, ale znacznie szybciej pozbędziemy się ich przy użyciu specjalnego odkurzacza do liści z funkcją dmuchawy. Bardzo ważną czynnością, którą musimy wykonać przed nadejściem zimy jest skoszenie trawnika. Po raz ostatni murawę kosi się na przełomie października i listopada. Należy pamiętać, aby przyciąć trawnik nieco wyżej niż w sezonie letnim, optymalna wysokość to około 4 cm.

Dmuchawa do liści

 

Pozostaw komentarz