Pszczoły – najlepsi przyjaciele ogrodnika

Pszczoły – najlepsi przyjaciele ogrodnika

Początek lutego to doskonały czas na poczynienie pierwszych przygotowań na nadchodzący sezon ogrodniczy. Naszej trosce powinny zostać poddane jednak nie tylko rośliny, lecz również… pszczoły!

Przedwiośnie już u progu, zatem należy zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Z wolna pojawiające się w naszych ogrodach kwiaty, takie jak przebiśniegi i krokusy, stanowić mogą nie tylko zwiastuny wiosny. Pierwsze kwiaty są także źródłem pierwszego w nowym roku pożywienia dla jednych z naszych największych sprzymierzeńców, którzy pomocni będą nam wtedy, gdy zechcemy zadbać o piękny wygląd ogrodu.

Czy pszczoły są pożyteczne?

Mowa tu oczywiście o pszczołach, których praca wydatnie wpłynąć może na stan roślin na naszych działkach. To właśnie od nas zależy, czy pszczeli rój swoją uwagę skieruje właśnie w stronę naszego zakątka. Warto przy tym pamiętać, że pszczoły – w przeciwieństwie do os – nie są zwierzętami agresywnymi, nie atakują nas. Mogą się jedynie bronić, wszak pamiętajmy, że użądlenie wiąże się dla nich z utratą życia.

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dobroczynna rola pszczół w ogrodzie wynika przede wszystkim z faktu zapylania przez nie ok. 80% roślin obecnych na polskich gruntach. Jeśli rośliny nie zostaną zapylone przez pasiaste owady, nie wydadzą one owoców, od czego uzależnione są ewentualne zbiory. To właśnie dlatego pszczoły uznawane są nieraz za zwierzęta zgoła święte – niczym krowy w Indiach. Obecność pszczół ma również duży wpływ na procesy kwitnienia roślin, dzięki czemu każdy, kto marzy o imponującym ogrodzie powinien zwrócić uwagę na pomoc, której mogą mu udzielić pasiaści przyjaciele.

sun-flower-hummel-summer-garden-162353

Ginąca populacja

Pszczoły nie są jedynymi zwierzętami zapylającymi (inne to np. motyle i trzmiele), ale stanowią największą grupę owadów zdolnych do zbierania pyłków. Ich populacja jest jednak nieustannie trzebiona m.in. z powodu stosowania pestycydów i chemikaliów, ociepleniem klimatu, zanieczyszczeniem środowiska, a także chorobami. Należy zatem używać takich środków pielęgnacyjnych, które nie będą szkodliwe dla populacji owadów.

Stare, ciepłe drewno – dom idealny

Wszelkie owady lubią stare drewno wystawione na działanie promieni słonecznych. Pniaki, wydrążone łodygi i inne sterty pozornie niepotrzebnych gałęzi stanowić mogą doskonałe schronienie dla pszczelej rodziny. Warto zatem umieścić tego typu „budowlę” niedaleko naszego ogrodu tak, by zyskać pożytecznych „sąsiadów”. Pamiętajmy, by umieszczać ją od strony południowej.

Hotel dla pszczół

Ostatnio popularne stają się również tzw. hotele dla owadów, które wykonuje się własnoręcznie. Ich konstrukcja jest bardzo prosta: są to pojemniki splecione z trzcin, słomy, bambusa, szyszek, a także rozwierconych pni. W takim środowisku zwierzęta będą mogły znaleźć schronienie. Hotele powinniśmy umieszczać w miejscach możliwie ciepłych i nasłonecznionych, a przy tym osłoniętych od wiatru.

Pozostaw komentarz