Urządzamy bezpieczny ogród dla całej rodziny

Urządzamy bezpieczny ogród dla całej rodziny

Bezpieczeństwo ponad wszystko. Zasadą tą kierować należy się urządzając przydomowy ogród, który może stanowić zagrożenie zarówno dla małego dziecka, jak i dla pozostałej części rodziny. W jaki sposób rozplanować i urządzić ogród by był przyjazny?

Ogród to miejsce dziecięcych zabaw i wypoczynku całej rodziny. Doskonale wyglądający i estetyczny sprawia, że czujemy się w nim doskonale, a on sam przemienia się w rodzinny ogród marzeń. Jest jednak czynnik, który bezwzględnie musi zostać zachowany, by ogród mógł być miejscem spędzania czasu rodziny z dziećmi. Jest nim bezpieczeństwo. Jak urządzić ogród by takim się stał? W pierwszej kolejności pod lupę należy wziąć rośliny.

Po pierwsze – naturalne ogrodzenie ogrodu i domu

Żywopłot jest tym rodzajem naturalnego ogrodzenia, które doskonale chroni nasze najbliższe otoczenie przed hałasem, kurzem, spalinami, a nawet niepowołanym wtargnięciem osób trzecich. Doskonale spełnia funkcję zabezpieczającą dom i ogród, więc z powodzeniem może zastąpić tradycyjne – drewniane lub metalowe ogrodzenie.

Doskonałą rośliną mogącą tworzyć przydomowy żywopłot jest ligustr pospolity, irga błyszcząca, pęcherznica kalinolistna, czy berberys Tunberga Atropurpurea. Ponadto klony, a wśród nich między innymi polny, ginnala, lilak pospolity, czy lipa drobnolistna, buk oraz grab pospolity. Także wiele krzewów i drzew iglastych, na przykład cis pospolity, żywotnik zachodni, czy choinka kanadyjska są świetnymi roślinami nadającymi się do tworzenia żywopłotu.

Oprócz estetyki ważne są także walory obronne roślin. Ogród będzie bezpieczny, jeśli zdecydujemy się na posadzenie krzewów ciernistych, na przykład głogów jedno i dwuszyjkowych, szkarłatnego, ostrygowego, rokitnika wąskolistnego lub roślin kolczastych takich jak róża – zarówno pomarszczona, jak i dzika.

Często sam żywopłot nie jest wystarczającym zabezpieczeniem dla intruza, wówczas można posadzić roślinność po obu stronach wcześniej postawionego, metalowego ogrodzenia. To powinno załatwić sprawę zabezpieczenia naszej własności. Jednocześnie sprawimy, że tak zabezpieczony ogród stanie się oazą spokoju i bezpośrednio wpłynie na to, iż nasza posesja będzie odbierana jako bezpieczny dom.

Ogród bezpieczny dla dziecka

Bezpieczny ogród dla dziecka bezwzględnie musi zostać pozbawiony trujących roślin, zagrażających jego życiu i zdrowiu. Do takich należą gatunki trujące, miedzy innymi rącznik pospolity, wilcze łyko, bieluń i wawrzynek oraz trzmieliny: europejska, oskrzydlona i cis pospolity. Ponadto rośliny cebulowe: ziemowit jesienny, tojad, naparstnica i konwalia majowa. Tylko zapewniając przestrzeń ogrodową wolną od trujących roślin możemy spowodować, iż dziecko pozostanie bezpieczne w ogrodzie. Zadbajmy o to!

Pies – przyjaciel domu i obrońca

Pies to nie tylko przyjaciel, ale i obrońca domu i ogrodu. Jako istota żyjąca stadnie, doskonale broni terytorium na jakim żyje. Odgania intruzów i alarmuje pojawienie się obcej osoby na terenie posesji. Zdarza się, iż decydujemy się na zakup psa stróżującego, wówczas koniecznie musimy zapewnić mu godziwe warunki życia, a więc wygodną ocieploną budę oraz odpowiednie wyżywienie. Częściej jednak pies swobodnie biega po posesji, oszczekując przechodzące obok niej osoby. Wówczas należy oddzielić takiego biegającego psa żywopłotem od pozostałej części ogrodu tworząc korytarz, w którym pies swobodnie przemieszcza się nie dokonując niepotrzebnych zniszczeń roślinności. Zdecydowanie jednak można stwierdzić, iż  pies – obrońca domu i ogrodu sprawi, że na swojej posesji cała rodzina będzie czuć się w pełni bezpiecznie!

Bezpieczny plac zabaw

Plac zabaw dla dzieci to podstawowe wyposażenie przydomowego ogrodu rodziny posiadającej pociechy. Planując ogród należy od razu zaprojektować bezpieczny plac zabaw. Wyposażony w atestowane sprzęty typu domek, piaskownica, zjeżdżalnia czy huśtawka, stanie się prawdziwym dziecięcym rajem.

Plac zabaw w ogrodzie powinien zostać tak pomyślany, by każdy element do zabawy mógł stać oddzielnie i pozbawiony był twardych i ostrych elementów oraz zagrażających zdrowiu roślin. Odległość pomiędzy sprzętami powinna wynosić około 1 m , a w przypadku huśtawki – około  2 m od jej zasięgu.  Jeśli zdecydujecie się na zakup fortów,  czy torów przeszkód, strefa bezpieczeństwa powinna wynieść 2 m dla urządzeń o wysokości 1,5 m i około 4 m – dla wyższych sprzętów. Także w przypadku wygrodzonego placu zabaw dla dzieci należy pamiętać o powstrzymaniu się z sadzeniem roślin ciernistych i kolczastych, które są niebezpieczne dla dzieci, szczególnie będących w ruchu, w wirze zabawy.

Pamiętać należy i o tym, iż posiadając małe dzieci powinniśmy na co najmniej kilka lat odłożyć budowę stawu i innych większych akwenów wodnych. Kierujmy się zasadą – bezpieczeństwo dzieci i całej rodziny – ponad wszystko!

Pozostaw komentarz