Tak jak istotne jest urządzanie samego wnętrza, tak również otoczenie domu powinno być zaaranżowane w sposób idealnie dopasowany do charakteru tego miejsca. Piękny ogród to nie tylko wrażania estetyczne – odpowiednia jego aranżacja może sprawić, że wartość całej posiadłości podniesie się nawet o 20%. Wykorzystanie kilku cennych rad architekta krajobrazu pozwoli nam kompleksowo podejść do tematu. Przedstawiamy 7 istotnych elementów, na których opiera się prawidłowy plan ogrodu idealnego.
1. PLAN ZAGOSPODAROWANIA TERENU
Oczywiście to właśnie od planowania powinna rozpoczynać się każda inwestycja. Dzięki temu będziemy mogli działać zgodnie z wytycznymi projektu i wykorzystamy wszystkie najistotniejsze elementy. Odpowiednie rozplanowanie miejsc, w których powinna zostać posadzona konkretna roślinność, miejsc w których ustawimy poszczególne elementy wyposażenia takie jak meble czy elementy rekreacyjne to podstawa stworzenia funkcjonalnego ogrodu. Poza tymi działaniami, projekt ułatwi również oszacowanie kosztów związanych z zagospodarowaniem przestrzennym. Najlepiej tworzyć taką dokumentację równolegle z projektem domu, ponieważ niektóre elementy domu, takie jak taras będziemy mogli idealnie wkomponować w otoczenie.
2. PRACE ZIEMNE CZYLI WYRÓWNANIE TERENU
Odpowiednie przygotowanie do rozpoczęcia prac ziemnych to kolejny istotny etap projektowania ogrodu. Przede wszystkim powinniśmy oczyścić teren z ewentualnych pozostałości po budowie domu i chwastów. Tutaj musimy podejść do zadania kompleksowo – usunąć zarówno niepotrzebną roślinność zewnątrz jak i spod ziemi, przekopując ją szpadlem, glebogryzarką czy bronami. Urozmaicona rzeźba terenu z pewnością doda uroku miejscu, pod warunkiem, że wszystkie wzniesienia będą wyglądać naturalnie (regularne bądź zbyt strome nasypy się nie sprawdzą). Przy pracach ziemnych może również zajść konieczność odwodnienia działki (np. w przypadku gdy woda opadowa zalega na powierzchni gruntu). W takim przypadku najlepiej skontaktować się z firmą melioracyjną lub ogrodniczą, która wykona właściwy dla naszej działki projekt działań usuwania wody.
3. POD ZIEMIĄ
Przed właściwym zagospodarowaniem ogrodu powinniśmy również pamiętać o montażu wszelkich instalacji np. elektrycznych czy nawadniających. Zanim więc rozpoczniemy układanie nawierzchni, przekopmy ogród w odpowiednich miejscach i zamontujmy poszczególne kable elektryczne, czy rury z polietylenu do automatycznego nawadniania. Pamiętajmy również, że najlepiej do takich prac wezwać specjalistów, którzy dokładnie rozplanują wszystkie elementy właściwego i ekonomicznego oświetlenia ogrodu, czy instalacji nawadniającej nasz trawnik.
4. NA POWIERZCHNI ZIEMI
Po wykonaniu wszystkich czynności związanych z elementami znajdującymi się pod gruntem można przejść do działań na jego powierzchni. Każdą utwardzoną nawierzchnię w ogrodzie (np. podjazd, ścieżki, wykonane z kostki brukowej czy innych materiałów wykończeniowych) powinno układać się na ubitym mechanicznie podłożu, nazywanym inaczej podbudową. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że w miejscach przebiegu instalacji grunt powinien być ubity szczególnie dobrze, aby nie doszło do jego zapadania. Nawierzchnie z 2% spadkiem powodują, że szybko gromadzi się w nich woda deszczowa a w przypadku większej powierzchni niezbędne jest już odwodnienie gruntu. Projektując twardą nawierzchnię w ogrodzie warto również zachować umiar, by jej ilość nie górowała nad elementami zielonymi w ogrodzie. Oprócz funkcji czysto praktycznych i funkcjonalnych, nawierzchnia powinna również współgrać z elementami małej architektury ogrodu oraz elewacją naszego domu.
5. WYPOSAŻAMY – ALTANA, PERGOLA, OCZKO WODNE
Istotnymi elementami ozdabiającymi każdy ogród są bez wątpienie wszelkiego rodzaju altany, oczka wodne oraz ozdobne pergole. Przy projektowaniu tych elementów warto pamiętać, że nowoczesna architektura nie za dobrze współgra z wiklinowymi konstrukcjami a elementy rustykalne nie będą z pewnością sprzyjać ogrodom w stylu surowym. Wykonanie projektu altany możemy powierzyć dobremu architektowi lub też zakupić gotowe elementy w centrum ogrodniczym.
Budowa oczka wodnego lub stawu należy natomiast do większych inwestycji, ponieważ wymaga starannego doboru miejsca w którym znajdować się będzie ten element ogrodu. Warto zastanowić się nad umieszczeniem oczka w bliskim sąsiedztwie samego domu, ponieważ to znacząco ułatwi nam doprowadzenie instalacji nawadniającej oraz elektrycznej. Nie ustawiajmy zbiornika w pobliżu drzew liściastych, ponieważ ich korzenie mogą znacząco utrudnić jego budowę a liście dodatkowo zanieczyszczą wodę. Oczko nie powinno być również wystawione na zbyt duże nasłonecznienie.
6. WYKOŃCZENIE ZIELENI
Praktycznie pod sam koniec urządzania ogrodu powinniśmy zasadzić rośliny. Spowodowane jest to przede wszystkim uniknięciem ewentualnego ich uszkodzenia podczas montażu nawadniania lub budowy nawierzchni. Glebę w dobrym stanie wystarczy przekopać i ewentualnie dopasować jej odczyn (większość gatunków roślin preferuje pH 6,0 – 7,0). W razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy skonsultować się z architektem krajobrazu, który pomoże nam dobrać najlepsze gatunki roślinności. Warto również zadbać o to, aby roślinność była posadzona na odpowiedniej ziemi a wokół została ułożona warstwa podłoża mineralnego, która doskonale ochroni je przed nadmiernym przyrostem chwastów, parowaniem, czy przymarzaniem korzeni.
7. TŁO DLA ROŚLINNOŚCI
Ostatnim etapem projektowania ogrodu powinno być tło dla roślinności, czyli nic innego jak trawnik, który co prawda wymaga sporej ilości pielęgnacji, jednak sprawia, że ogród nabiera charakteru i klimatu. Trawnik możemy nałożyć tradycyjnie – za pomocą siewu, bądź też układać trawnik z rolek, który nada ogrodowi natychmiastowy zielony efekt. Warto wiedzieć również, że trawnik z siewu to niższe koszty oraz dopasowanie do znaczącej większości ogrodów. Trawnik z rolki lepiej sprawdzi się na skarpach, ponieważ w przypadku deszczu nasiona w tym miejscu mogłyby zostać wypłukane. Najlepsze terminy siewu trawnika to przełom kwietnia i maja, oraz przełom sierpnia i września (ze względu na odpowiednią wilgotność gleby oraz temperatury powietrza).
Warto także już w okresie planowania ogrodu pomyśleć nad tym jak będzie nawadniany, skąd weźmiemy wodę itp. Dzięki temu później nie będziemy mieli kłopotu z utrzymaniem ogrodu