Dekoracje altany – duże, drewniane donice.

Dekoracje altany – duże, drewniane donice.

Donice drewniane są popularną opcją do ozdobienia ogrodów i parapetów. Są nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne, ponieważ drewno daje rustykalne wrażenie i uzupełnia naturalne otoczenie. Zainstalowanie odpowiedniej podszewki i uszczelnianie drewnianych donic jest prostym i skutecznym sposobem na przedłużenie ich żywotności o kilka lat. Jak zrobić własną dużą, drewnianą donicę?

 

Przygotowanie

Musimy zacząć od wyboru drewnianej doniczki lub skonstruowania jej samemu. W tym celu wystarczy zakupić w sklepie budowlanym kilka desek, a następnie utworzyć z nich skrzynkę. Wbrew pozorom łatwiej i ekonomicznej będzie nam kupić gotowe donice – dostępne są one w różnych cenach, wielkościach i kolorach, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Kupmy odpowiedni lakier. Jeśli obawiamy się, że jakiekolwiek substancje zawarte w nim mogą stać się toksyczne dla naszych roślin, to pamiętajmy, że bezpieczne dla środowiska są również dostępne na rynku. Nakładanie kolejnych warstw lakieru jest czynnością, którą będziemy musieli kilkakrotnie powtarzać.

Nakładanie warstw ochronnych

Zastosujmy równomierne warstwy i zadbajmy o to, aby pokryć wszystkie powierzchnie, w tym wewnątrz, na zewnątrz i pod spodem. Zachowajmy szczególną ostrożność, aby całkowicie zakrywać wszelkie węzły, narożniki lub kieszonki, aby upewnić się, że doniczka jest szczelnie zamknięta. Pozostawmy ozdobę do wyschnięcia, a następnie zastosujmy kolejną warstwę w taki sam sposób. Proces powtarzajmy tak długo, aż drewno będzie całkowicie odporne na działanie wody. Jak to sprawdzić? Wystarczy spryskać niewielką powierzchnię i obserwować, czy kropelki spływają swobodnie, czy są absorbowane. Jeśli woda zostanie wchłonięta, zetrzyjmy ją i zastosujmy dodatkowe warstwy uszczelniające.

Podszewka

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup gotowej doniczki musimy upewnić się, że faktyczne rośliny będą w niej bezpieczne. Podszewka może być czymś tak uproszczonym, jak czarna torba na śmieci. Torby te są łatwą i tańszą alternatywą dla specjalistycznego podłoża, a sprawdzają się tak samo dobrze. Do jego zamontowania użyjmy zwykłego zszywacza lub szpilek. Kiedy wszystko jest na miejscu, zróbmy na dnie kilka dziur, aby woda mogła łatwo przepływać. Dwa lub trzy małe, dobrze rozmieszczone otwory powinny wystarczyć. Po wycięciu otworów można umieścić niewielkie kamienie na dole doniczki, tak aby torebka znajdowała się w miejscu po usunięciu szpilek, zapobiegając zaślepianiu się otworów.

Wykańczanie

Nasza drewniana doniczka jest prawie gotowa. Należy teraz tylko wypełnić ją ziemią – nie przepełniajmy zbiornika i zostawmy kilka centymetrów luzu od krawędzi. Pozostało tylko posadzić swoje ulubione rośliny i ozdobić donicę np. naturalnym sznurkiem.

 

Pozostaw komentarz