Dlaczego ziemię trzeba użyźniać?

Dlaczego ziemię trzeba użyźniać?

Posiadanie ogródka, działki czy pracowanie na roli może przynieść sporo satysfakcji. Jednak to także ciężka praca, zwłaszcza gdy zależy nam na bogatych zbiorach owoców i warzyw. Co roku bowiem trzeba wykonać wiele prac, ale także nawozić glebę, tak, by miała odpowiedni poziom substancji odżywczych niezbędnych roślinom.

Po co są nawozy?

Rośliny cały czas pobierają składniki pokarmowe potrzebne do wzrostu z gleby. Dzięki nim wytwarzają łodygi, liście, kwiaty i owoce. W naturalnym środowisku całe rośliny obumierają i nawożą glebę, na której wiosną znowu zaczynają wyrastać. Jednak gdy zjadamy warzywa i owoce przez nas wyhodowane nie pozostaje nic, co mogłoby obumrzeć, zostać w ziemi i zapewnić jej wysoką wartość odżywczą. Dodatkowo jeszcze sadzimy rośliny gęściej niż powinniśmy, tworzymy sztuczne trawniki i żywopłoty, przedłużamy czas trwania sezonu wegetatywnego, eksploatujemy bardzo intensywnie glebę, która po kilku sezonach jest jałowa. Bez nawożenia ziemia nie wyda już takich plonów.

Nawożenie jest łatwe!

W zależności od tego, co uprawiamy i na jakiej glebie, tak musimy dobrać odpowiedni nawóz. Kiedyś nawozem były po prostu resztki kuchenne składane w tak zwanym kompostowniku albo odchody zwierząt zagrodowych. Dzisiaj jednak łatwiej korzystać ze środków sztucznych, które mają formę bezzapachową, nie wymagają składowania czy specjalistycznych narzędzi. Najprościej zapewnimy wartości odżywcze glebie, gdy określimy jej stan, oraz zastosujemy środek przygotowany po kątem konkretnej rośliny. W ten sposób niczego nie zabraknie do jej rozwoju – znaleźć można nawozy zarówno uniwersalne, jak i do trawników, warzyw, owoców, kwiatów, w formie płynnej czy też granulatu. Dzięki odpowiedniemu ich zastosowaniu (na każdym z preparatów jest dokładna informacja o sposobie użycia) plony będą bogate, trawnik gęsty i zielony, a iglaki i kwiaty niezwykle dekoracyjne. Musimy tylko pamiętać o regularności stosowania, która także jest określona przez producenta danego preparatu.

Pozostaw komentarz