Wiosna to najlepszy okres w roku, by dać twoim roślinom energetycznego kopa! Dobrym pomysłem jest w tym celu samodzielne przygotowanie gnojówki z pokrzywy. Jak ją zrobić i gdzie stosować – o tym dowiesz się poniżej.
Gnojówka z pokrzyw – klasyczna pielęgnacja
Gnojówkę z pokrzywy można nazwać jednym z ogrodniczych „klasyków”: jej walory są doceniane tak często, że tego typu środek zdążył na stałe wpisać się do elementarza domowych sposobów uprawy roślin. Pokrzywa posiada wiele zalet, które docenimy zwłaszcza przed rozpoczęciem przez rośliny okresu kwitnienia. Wiosna jest bowiem najlepszym czasem, by zapewnić im dodatkowy impuls do wzrostu. Dzięki wysokiej zawartości azotu w pokrzywach twoje rośliny dostaną wspaniały bodziec do intensywnego kwitnienia!
Dlaczego warto stosować gnojówkę z pokrzywy?
Pokrzywową gnojówkę szczególnie docenią rośliny żarłoczne, to znaczy wymagające pod względem dostarczania im niezbędnych do wzrostu składników. Zaliczyć do nich można między innymi:
- pomidory,
- dynie,
- rośliny strączkowe.
Dodatkowe zalety gnojówki z pokrzywy to również wysoka zawartość fosforu, żelaza, magnezu, krzemu, cynku, manganu i potasu. Pamiętać jednak należy, że w porównaniu do zawartości azotu w tym preparacie, powyższe składniki są o wiele mniej obecne w składzie, dlatego też gnojówka z pokrzywy stosowana jest głównie dla dostarczenia tego pierwiastka. W każdej chwili do gnojówki z pokrzyw można jednak dorzucić dodatkowe składniki roślinne wzbogacające skład, które akurat mamy pod ręką.
Jakie pokrzywy do gnojówki?
Najlepsze pokrzywy do gnojówki to te, które charakteryzują się wysokim wzrostem i intensywnym, ciemnozielonym kolorem. Takie okazy najczęściej spotkać można przede wszystkim wśród innej roślinności (pokrzywa to częsty chwast), a także w ciemnych, wilgotnych miejscach: nad brzegami stawów, rzek, jezior, a także na skraju rowów. Dobrym miejscem jest też poszukiwanie tej rośliny na skraju łąk i pastwisk. Dodatkowo silne pokrzywy znaleźć można na zapomnianych gruzowiskach, z wolna pokrywanych roślinnością.
Kiedy zbierać pokrzywę?
Pokrzywa przeznaczona do sporządzenia gnojówki może być zbierana praktycznie przez cały rok. Ważne przy tym jest jednak to, by unikać pokrzyw, które zaczęły już kwitnąć. Z jednej strony bowiem takie rośliny charakteryzują się osłabionym stanem wewnętrznym, z drugiej zaś kwitnące pokrzywy mogły już zdążyć zawiązać nasiona. Te zaś charakteryzują się niezwykle silną zdolnością przetrwania – niektórych nie zniszczy nawet fermentacja. Skutkować to może pojawianiem się pokrzywowych chwastów na rabatach pokrytych gnojówką z tej rośliny. Pokrzywy kwitną zazwyczaj na początku lata.
Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy?
Świeże ziele mieszamy wraz z wodą w proporcjach 1 kg pokrzyw na 10 litrów wody. Najlepszy efekt uzyskamy przy zastosowaniu „dojrzałej”, kilkudniowej deszczówki. Jeśli nie dysponujemy wodą deszczową, można użyć odstałej wody z kranu, ale wtedy wywar pracować będzie wolniej. Całość zalewamy wodą „pod kurek”, używając do tego dowolnego pojemnika – byle nie metalowego. Mieszamy kilka razy, aby roślina związała z wodą. Następnie przykrywamy wiadro przepuszczającym powietrze materiałem, dodatkowo zabezpieczając je przed zerwaniem. Obecność larw i owadów w gnojówce nie dyskwalifikuje jej do użycia, ale lepiej, by było ich jak najmniej.
Jak długo robi się gnojówka?
Tak przygotowany preparat odstawiamy w zacienione miejsce. Warto, by było ono dość oddalone –gnojówka będzie bowiem dość intensywnie śmierdzieć. Aby przyspieszyć „dojrzewanie” można umieścić pojemnik na słońcu, ale wtedy wymagać będzie on większego napowietrzania. Preparat do użycia gotowy jest mniej więcej po upływie doby w przypadku odstawienia na słońcu lub po kilku dniach w przypadku cienistego otoczenia. Chłodna temperatura opóźnia gotowość do około tygodnia. Pamiętać należy, by w preparacie codziennie zamieszać – zarówno w fazie przygotowania, jak również przy zrobieniu „zapasów” gnojówki.
Jak wygląda gotowy preparat?
Gotowa do użycia gnojówka wygląda jak zawiesista mieszanina: z pokrzyw powinny zostać same łodygi, a całość powinna mieć świeży, zielony kolor. W przypadku użycia wody wodociągowej może on przybrać barwę lekko brunatną. Intensywny „aromat” (albo po prostu smród) jest bardzo dobrym sygnałem oznaczającym, że wszystko przebiegło zgodnie z planem. Pamiętajmy o grubych, gumowych rękawicach!
Jak używać gnojówki z pokrzyw?
Kiedy już mamy gotowy do użycia preparat, możemy rozpocząć podlewanie. Proporcje to 1 porcja preparatu w połączeniu z 10 porcjami wody (1:10). Odstępy podlewania uzależnione są od stanu roślin. Pierwsze efekty będzie widać już po tygodniu, dlatego też nie należy przesadzać z nawożeniem: maksymalnie raz na tydzień powinno być wystarczająco. Dodatkowo gnojówki ze względu na jej obojętny, delikatnie zasadowy odczyn nie powinno używać się do roślin preferujących bardzo kwaśne środowisko (azalie, żurawina, wrzos, magnolie, borówki itd.).