Huśtawka w ogrodzie – jak zbudować?

Huśtawka w ogrodzie – jak zbudować?

Każdemu z nas huśtawki od razu kojarzą się ze wspaniała zabawą z dzieciństwa oraz przywodzą na myśl wiele pięknych i radosnych wspomnień. Ostatnimi czasy jest to również bardzo wartościowy i modny element aranżacji ogrodu. Można go łatwo wykonać samodzielnie i w tym artykule podpowiadamy jak możesz top zrobić.

Jeśli szukacie wyposażenie ogrodu, małej architektury lub ogrodzeń koniecznie odwiedźcie stronę Galerii Wnętrz Domar:

Co będzie potrzebne?

Polecamy Ci użycie bali o długości w granicach 2,5 – 3 metrów. Będziesz potrzebował dwóch belek na jedną stronę oraz dwie na drugą. Z każdej pary zostanie wykonany tzw. krzyżak, który zapewni stabilność huśtawki. Nie zapominaj o jednej dłuższej belce, na której będzie wisiało siedzisko Twojej huśtawki.

Przyda się również kilka grubszych desek, z których będzie wykonane siedzisko huśtawki oraz łańcuchy, na których będzie przymocowane do górnej belki.

Jak zacząć?

Drewno należy odpowiednio przygotować i okorować, aby żadne pozostałości kory nie burzyły nam estetyki. Następnie impregnujemy specjalnymi preparatami, aby je odpowiednio zabezpieczyć nie tylko przed szkodnikami, ale również warunkami pogodowymi.

W kolejnym kroku składamy podstawę huśtawki. Czyli bierzemy dwie dłuższe belki i składamy z nich X. Kiedy ustawisz je w odpowiednich puntach, które będą wysokością oparcia belki podłużnej, to należy wykonać tam otwór na śrubę. W kolejnym kroku mocujemy dodatkową małą belkę w dolnym położeniu naszego X, aby przybrało to wygląd litery A. Analogicznie postępujemy z drugą stroną i mocujemy górną belkę, która będzie podtrzymywała siedzisko.

Siedzisko huśtawki

Jest to kolejny krok, do którego przechodzimy po stworzeniu podstawy huśtawki. Siedzisko możesz wykonać z desek oraz ścinków belek, które powstały po wykonywaniu poprzednich prac. Na koniec w górnej belce montujemy zaczepy, które będą utrzymywały siedzisko. Warto jest go przymocować solidnie i na śrubach, dzięki czemu nikt nie zrobi sobie krzywdy podczas huśtania.

Tutaj możecie zobaczyć, jak przebiega budowa takiej huśtawki:

Pozostaw komentarz