Jak oświetlić ścieżki w ogrodzie – co najlepiej się sprawdza?

Jak oświetlić ścieżki w ogrodzie – co najlepiej się sprawdza?

Oświetlenie ścieżek w ogrodzie niewątpliwie zwiększy jego atrakcyjność. Szczególnie wieczorem będzie to wspaniale się prezentowało, jak również ułatwiało użytkowanie ogrodu po zmroku. Coraz częściej można zauważyć na tarasach, czy ogrodach profesjonalne systemy oświetlenia, które wyglądają fenomenalnie i wbrew pozorom wcale nie są drogie we wdrożeniu.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim powinieneś mieć dokładny plan tego co chciałbyś zrobić. Zastanów się nad tym, w jaki sposób zamierzasz oświetlić swój ogród, wykorzystując lampy ogrodowe i jaki ma być zakres tego oświetlenia. To ważne, bowiem te założenia będą również towarzyszyć Ci podczas wybierania jednego ze sposobów na wdrożenie instalacji. Musisz również ustalić, czy będzie to bardziej zaawansowane rozwiązanie, czy może raczej coś prostego.

Instalacja elektryczna w ogrodzie

W tym wypadku mamy do czynienia z pełną instalacją oświetleniową, do której przewody muszą być poprowadzone w zasadzie po całym ogrodzie. Wymaga to większej ilości pracy oraz rozkopania ogrodu, co już nie każdemu może się podobać. Warto jest takie prace planować zanim jeszcze ogród przybierze ostateczny kształt, bowiem w późniejszych etapach nie każdemu będzie to pasowało.

Należy także dodać, iż jeśli ma być to instalacja działająca pod napięciem standardowym, czyli 230 V, to najlepiej będzie zlecić takie prace elektrykowi, który się na tym zna. W ten sposób unikniesz ryzyka porażenia i zyskasz pewność co do poprawności podłączenia całej instalacji.

Lampki solarne

Zdecydowanie najmniej inwazyjne rozwiązanie, które opiera się na zakupie lampek solarnych w markecie budowlanym i po prostu wbiciu ich wzdłuż ścieżek w ogrodzie. W dzień będą one ładowały swoje baterie przy pomocy małych paneli słonecznych, które umieszczone są na ich korpusach, a po zmroku zaczną dawać jasne światło.

Tutaj jednak czeka na Ciebie kilka pułapek, bowiem bardzo łatwo jest trafić na kiepskiej jakości lampki, które niestety długo nie będą świecić. Warto więc najpierw zorientować się w dostępnych rozwiązaniach i dobrać te, które mogą najdłużej posłużyć oraz oferują należytą wydajność pracy na baterii. W tym wypadku pomocne może okazać się sprawdzenie informacji na forach internetowych o tematyce budowlanej i ogrodowej, gdzie użytkownicy nawzajem polecają sobie najbardziej sprawdzone rozwiązania.

Ostateczny wybór należy zawsze do Ciebie. Jeśli nie chcesz rozkopywać ogrodu, to lampki solarne będą idealne. Natomiast, jeśli zależy Ci na wyższej wydajności i szerszych możliwościach, to dedykowana instalacja elektryczna w ogrodzie doskonale się sprawdzi.

 

Pozostaw komentarz