Jak pielęgnować trawnik rolowany?

Jak pielęgnować trawnik rolowany?

Dobrze utrzymana murawa przed domem zawsze stanowi powód do dumy ich właścicieli. Myliłby się ten, kto uważa, że trawa jest rośliną niewymagającą uwagi, której wystarczy cykliczne koszenie, aby efektywnie rosła i doskonale się prezentowała. Jak zatem skutecznie pielęgnować przydomowe gazony, szczególnie te wykonane z darni w rolkach, aby stanowiły prawdziwą ozdobę nieruchomości?

Podlewanie trawy

Po położeniu na przygotowanym gruncie pasów darni należy pamiętać o częstym ich podlewaniu. Pomoże to roślinom szybko się ukorzenić i zaakceptować nowe warunki wegetacji. Co więcej, jeśli trawa została położona w sposób odpowiedni i pod wpływem właściwego podlewania przyjęła się, to po pewnym czasie nie będą widoczne pasy, a gazon uzyska jednorodną płaszczyznę.

Trawniki, jeśli mają stanowić ozdobę domu, wymagają dość obfitego podlewania. Należy jednak pamiętać, iż trawa preferuje rzadsze, ale bardziej solidne nawadnianie. Takie traktowanie gazonów sprawi, że poszczególne rośliny wykształcą mocny system korzeniowy, który będzie z jednej strony zapobiegał szybkiemu wysychaniu, a z drugiej strony zagwarantuje doskonałe umocowanie każdego źdźbła.

W przypadku trawy doskonale sprawdzają się wszelkiego typu zautomatyzowane systemy nawadniające, które pomagają utrzymać optymalne nawilżenie gleby i jednocześnie gwarantują właściwe wykorzystanie wody, zapobiegając nadmiernemu przemoczeniu ziemi.

Nawożenie trawy

Zasilanie murawy powstałej z gotowych zielonych dywaników należy rozpocząć jeszcze przed jej właściwym ułożeniem na gruncie. Wierzchnią warstwę ziemi warto wymieszać z nawozem mineralnym, który wolno rozpuszcza się w wodzie, a następnie grunt dobrze zrosić i nakryć pasem darni. Prawidłowo hodowane gotowe gazony tworzone są w optymalnych warunkach. Producenci na stronach internetowych, na przykład na informują klientów o wymogach, jakie powinny spełnić gleby, aby gwarantować skuteczny wzrost dywanów.

Generalnie trawniki potrzebują dość obfitego nawożenia – najlepiej wykorzystywać do tego celu obornik oraz dwa razy w roku zasilać gazony nawozem mineralnym. Co więcej, pod koniec okresu wegetacyjnego warto także rośliny podsypać substancją, która dostarczy źdźbłom fosforu i potasu – te pierwiastki uodpornią je na działanie mrozu. Co kilka lat warto także zasilić murawę związkami kredy lub dolomitu, które odkwaszą glebę.

Mechaniczne zabiegi pielęgnacyjne

Podlewanie i nawożenie to jednak nie wszystko. Trawa, szczególnie ta gotowa, wymaga także zabiegów pielęgnacyjnych w postaci areacji, wertykulacji, grabienia oraz piaskowania. Wszystkie te czynności sprawią, że przydomowy gazon będzie wspaniałym przykładem jednorodnego dywaniku pozbawionego chwastów zaskakującego intensywnością koloru oraz gęstością rosnących źdźbeł.

donice

Pozostaw komentarz