Nowy sezon ogrodniczy za pasem, więc czas zakasać rękawy! Które prace ogrodowe należy przeprowadzić na początku wiosny? O czym pamiętać i na co należy uważać? Czytaj dalej, by się przekonać!
Porządek na początek
Wiosna jest najpiękniejszym, lecz także najbardziej pracowitym okresem w ogrodzie. Najwyższy czas wyciągnąć narzędzia! Zanim jednak to zrobimy, warto je zakonserwować: umyć szpadle, naostrzyć ostrza kosiarek i naoliwić sekatory. Przygotowanie do pełnego rozkwitu zacznijmy natomiast od przeprowadzenia w ogrodzie prac porządkowych: pozbądźmy się suchych, obumarłych gałęzi zalegających na glebie, usuńmy wszelkie zmumifikowane owoce, jednocześnie uważając by nie zdeptać pojawiających się gdzieniegdzie pędów!
Wiosna – najlepszy czas na zmiany!
Ponadto przedwiośnie jest najlepszym czasem do przygotowania ewentualnych zmian w aranżacji ogrodu. Co powiesz na duże donice ogrodowe? Postawione na tarasie wraz z miniaturowymi krzewami w środku na pewno stworzą niebanalną kompozycję z barwnymi kwiatami w doniczkach. Wczesną wiosną należy również przygotować rozsady pod rośliny ciepłolubne. Należą do nich nie tylko warzywa, lecz także kwiaty rabatowe. Przy tym należy też wysiać rośliny jednoroczne, które w tym momencie mogą już swobodnie rosnąć poza ciepłym wnętrzem domu.
Przycinanie drzew i krzewów
Zanim zrobi się naprawdę ciepło, należy przygotować do tego rośliny. Najlepszym sposobem będzie przede wszystkim przycięcie drzew, krzewów i kwiatów. Rośliny uformować należy w równe, geometryczne kształty. W przypadku drzew przydatne będzie zwiększenie światła między gałęziami poprzez przycięcie odrastających, cienkich pędów. Kiedy marcowe przymrozki odpuszczą już na dobre, możemy zająć się przycinaniem delikatnych, wrażliwych na zimno kwiatów, takich jak na przykład róże. Pamiętaj jednak, by zostawić w spokoju drzewa, które zaczęły już kwitnąć, na przykład wierzby.
Duże donice ogrodowe – jak chronić umieszczone w nich rośliny?
Jeśli w twoim ogrodzie są krzewy umieszczone w donicach, należy przywiązać szczególną uwagę do ich ochrony. Noce mogą być jeszcze mroźne, a na zimno narażone będą przede wszystkim egzotyczne rośliny ozdobne, takie jak na przykład hortensje. Na noc przenieśmy je do garażu, a gdy nie ma takiej możliwości – okryjmy naturalnym materiałem termoizolacyjnym. Nie dotyczy to oczywiście wytrzymałych na mróz krzewów. Zaliczamy do nich między innymi karaganę syberyjską i jagodę kamczacką, które mogą z sukcesem przetrwać niskie temperatury.
Jakie nawozy na wiosnę?
Nie zapomnij o dostarczeniu glebie środków odżywczych: naturalny kompost będzie najlepszą propozycją. Dobrze jest również wymieszać z ziemią na grządkach i rozsadach próchnicę, która dostarczy niezbędnych składników odżywczych. Posypanie saletrą amonową upraw planowanych roślin cebulowych doda im niezbędnej w przyszłości energii. Jeśli w grudniu drzewa nie zostały pobielone, w marcu są one narażone na nocne przymrozki powodujące zamarzanie wewnętrznych soków: doraźnym rozwiązaniem ochronnym będzie osłonienie ich matą słomianą od południowej strony.