Jak zadbać o trawnik w marcu?

Jak zadbać o trawnik w marcu?

Po kilkumiesięcznej zimie w marcu wreszcie powinna nadejść wiosna, a to znaczy, że jeśli chcesz, by Twój trawnik prezentował się pięknie i zdrowo, właśnie w marcu musisz włożyć odrobinę wysiłku w jego pielęgnację. Zobacz, jak zadbać o trawnik w marcu, by przez kolejne miesiące cieszyć się jego pięknem.

Co może dolegać Twojemu trawnikowi po zimie?

Zimą niska temperatura powietrza i duża wilgotność wpływają negatywnie na stan murawy. Filc, który tworzy się na jego powierzchni z rozkładających się liści, które jesienią opadły z drzew, oraz martwych źdźbeł trawy, utrudnia dostęp tlenu i wody. W zagłębieniach, w których zbiera się woda, mogą rozwijać się choroby związane z działaniem grzybów. W miejscach, w których zalegało dużo śniegu lub w poprzednim sezonie rozrastały się chwasty, mogą pojawiać się łyse place.

Od czego zacząć pielęgnację trawnika w marcu?

W pierwszej kolejności usuń z trawnika wszystko, co ogranicza dostęp tlenu i wody. Zacznij od wygrabienia martwych źdźbeł oraz mchów. Następnie zrób otwory, dzięki którym gleba lepiej się natleni. Jeśli trawnik jest mały, wystarczy, że ponakłuwasz go widłami. W przypadku większych powierzchni, pomocne mogą okazać nacinaki do darni lub aeratory. Jak jeszcze doprowadzisz do trawnik do lepszej kondycji?

  • Trawę w miejscach zagrzybionych jak najniżej skoś kosiarką.
  • Na łyse place nanieś próchniczną ziemię i obsyp nasionami trawy.
  • Kępy trawy, które zostały wypchnięte przez lód, dokładnie udepcz. Dzięki temu korzenie sięgną podłoża, a trwa nie obumrze.

Pamiętaj, że jeśli opady śniegu były obfite, wówczas po roztopach murawa będzie mocno nasiąknięta wodą. Pielęgnację zacznij dopiero po obeschnięciu.

Czy wczesną wiosną należy kosić trawnik?

Konieczność koszenia trawnika w marcu zależy od tego, czy został on nisko skoszony jesienią. Jeśli nie, wówczas wysokie źdźbła mogą pożółknąć, a nawet obumrzeć. W wysokiej trawie łatwiej rozwija się także pleśń śniegowa. Jeśli zauważysz te objawy, wówczas skoś trawnik nisko i dokładnie zbierz ścięte źdźbła. Jeżeli jesienią trawa została skoszona, nie ma potrzeby, by robić to ponownie w marcu.

Jak dosiewać trawnik po zimie?

Dobrze jest użyć specjalnej mieszanki regeneracyjnej do trawników, która zawiera dużo życicy trwałej. Na łysych placach wystarczy użyć nasion w ilości 30-35 g/m2. Jeśli murawa jest przerzedzona i chcesz ją uzupełnić, wysyp na nią nasiona w ilości 20 g/m2.

Co zrobić z nierównościami gleby?

Jeśli po zimie na Twoim trawniku pojawiły się wyraźne nierówności, wyrównaj je mieszanką ziemi z nasionami. Aby ją przygotować, wymieszaj piasek, ziemię urodzajną i torf (w stosunku 2:1:1), a następnie do każdego kilograma gleby dosyp 20-30 gramów nasion i dokładnie wymieszaj.

Jak nawozić trawnik wczesną wiosną?

W przypadku trawników najlepiej sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe z dużą zawartością azotu. Ilość nawozu, którą należy użyć to 30 g/m2. Nawóz rozprowadź przy pomocy siewnika, wówczas masz pewność, że rozprowadzisz go równomiernie. Po naniesieniu preparatu podlej trawę i poczekaj, aż urośnie do wysokości co najmniej 8 cm. Wtedy skoś ją na wysokość 4-5 cm, a po kolejnym tygodniu na 3 cm. Taki proces powinien zapewnić Twojemu trawnikowi atrakcyjny wygląd i prawidłowe wzrastanie przez kolejny sezon.

Pozostaw komentarz