Jak zagospodarować nierówny teren w ogrodzie?

Jak zagospodarować nierówny teren w ogrodzie?

Skarpy i wzniesienia z początku mogą wydawać się największą zmorą podczas projektowania ogrodu. Nie zawsze jest możliwe, bądź opłacalne wyrównanie terenu na swojej działce. Warto więc wadę tę uczynić zaletą i wykorzystać jego specyfikę. Pochyły teren, bądź jego nizinno-wyżynny charakter może być spowodowany nieprawidłowym działaniem podczas zakładania ogrodu lub zwyczajnie może wynikać z różnorodnej gleby połączonej z kilku rodzajów gruntu. Niezależnie od przyczyn powstania problematycznego terenu, przedstawiamy kilka prostych rozwiązań.

Jak usunąć wgłębienie w trawniku?

Jeżeli skarby i wzniesienia nie utrudniają codziennej pielęgnacji, a trawa w tych miejscach rośnie równie dobrze jak w pozostałych częściach ogrodu, nie musimy wykonywać żadnych prac dodatkowych. Nierówności jednak mogą wiązać się z tym, że woda po ulewnym deszczu będzie przeradzała się kałużę na środku trawnika. Jest to o tyle problematyczne, że po wyschnięciu tworzy się niezbyt estetyczny osad. Jednym z rozwiązań jest samodzielne podniesienie terenu, a w tym celu niezbędne okażą się żyzna ziemia oraz folia malarska. Należy następnie wykonać kilka czynności:

  • skosić trawnik na minimalnej długości i podlać go,
  • teren poza wgłębieniem otaczamy folią malarską, aby podczas prac nie uszkodzić trawnika wokoło,
  • wycinamy solidnym nożem kwadrat lub prostokąt, który wymaga podniesienia oraz usuwamy warstwę gleby na 4 cm grubości,
  • w miejsce wycinki wsypujemy mieszankę żyznej ziemi z torfem oraz ubijamy nową warstwę gleby,
  • następnie przykrywamy obszar zerwaną wcześniej warstwą gleby, udeptujemy oraz podlewamy podniesiony teren.

Drugim rozwiązaniem jest po prostu ciekawe zagospodarowanie tego kawałka ogrodu, na przykład decydując się na oczko wodne lub sadzawkę. Taka zmiana wzbogaci ogród wizualnie i będzie stanowiła główny element dekoracyjny całego ogrodu.

jak-podniesc-teren-ogród

Jak zlikwidować wzniesiony teren w ogrodzie?

Nierówności mogą powodować niechciane pagórki, które utrudniają codzienną zabawę dzieci w ogrodzie lub chociażby koszenie trawy. W łatwy sposób można zlikwidować taką skarpę, nacinając warstwę trawy i wykopując wewnętrzną warstwę ziemi. Ważne, aby nie uszkodzić zbytnio korzeni trawnika, by mogły one na nowo zaadaptować się w nowym środowisku.

Ponadto, takie wzniesienia mogą zyskać na znaczeniu, gospodarując je w ciekawy sposób. Na skarpie można zamontować dużą drewnianą huśtawkę, która będzie stanowiła miejsce wypoczynku nie tylko dla najmłodszych. Dobrym rozwiązaniem jest również skalnik, który umiejscowiony na skarpie  będzie świetnie się prezentował oraz przykuwał uwagę.

Pozostaw komentarz