Jesienne prace w ogrodzie

Jesienne prace w ogrodzie

Zbliża się jesień, więc warto wykorzystać ostatnie ciepłe dni i wykonać jesienne prace w ogrodzie. Od czego zaczynamy? Kiedy trzeba zacząć porządkowanie ogrodu, żeby na wiosnę ponownie się nim cieszyć?

Podobnie, jak w rolnictwie jesień to wzmożony okres prac. W końcu przygotowujemy się do zimy, a to wymaga porządków w rabatach. Zanim przejdziemy do opisu konkretnych działań zapoznaj się z planem działania.

Czym będziesz się zajmować w ogrodzie jesienną porą?

  1. Rośliny jednoroczne
  2. Rośliny wieloletnie
  3. Rośliny w doniczkach
  4. Trawnik

Jakich narzędzi potrzebujesz?

Przede wszystkim rękawic, sekatora, motyczki, grabek, łopaty, materiału zapewniającego ochronę kwiatom i krzewom (słoma, karton lub specjalne siatki) oraz sznurka.

Jesienne prace w ogrodzie zacznij od wyrwania chwastów i roślin, które za rok nie będą już kwitły. Następnie przekop rabatę i nawieź kompostu lub nawozu sztucznego.

W przypadku roślin wieloletnich (krzewy, drzewka i kwiaty) pracę zaczynamy od przycięcia zeschniętych gałęzi a także tych, które wyglądają na chore. Takie części roślin najlepiej zebrać i spalić. Oprócz tych prac wygrabiamy liście, podwiązujemy pędy i zabezpieczamy krzewy słomą lub siatką osłaniającą. Pamiętaj też o zebraniu bulw takich kwiatów, jak: dalia, paciorecznik czy innych roślin kłączowych.

Najmniej pracy związane jest z porządkowaniem kwiatów doniczkowych. Wystarczy usunąć zeschnięte kwiaty, a ziemię z pojemników porozrzucać po rabatach. Warto dokładnie oczyścić i umyć doniczki. Donica ogrodowa daje się łatwo wyczyścić.

Dbanie o trawnik wiąże się z wcześniej zaczętymi pracami – kosimy go rzadziej i przede wszystkim wyżej. Ostatni raz trawnik kosimy w październiku, ewentualnie możesz to zrobić w listopadzie.

Po zrobieniu porządków w rabatach, wyrwaniu chwastów, przekopaniu ziemi – zgrab dokładnie cały ogród. Jeśli masz duży obszar do sprzątania użyj aeratora, który dodatkowo spulchni ziemię.

Przed czym jesienią chronimy rośliny w ogrodzie?

  1. Przede wszystkim przed mrozem – zabezpieczamy zarówno korzenie, jak i część nadziemną. Łodygi i pnie owijamy jutą, słomą lub specjalnym materiałem. A wokół roślin wysypujemy więcej ziemi i tworzymy kopczyk.

Co jest ważne przy ocieplaniu roślin? W przypadku róż trzeba uważać, aby nie zrobić tego zbyt wcześnie. Robi się to dopiero po pierwszych przymrozkach.

  1. Ochrona przed wiatrem – pomoże w tym odpowiednie związanie krzewów.
  2. Ochrona przed śniegiem – aby uniknąć licznych złamań gałęzi warto chociaż raz na 2-3 dni strzepywać nadmiar śniegu.

Jesień to nie tylko sprzątanie w ogrodzie

To także najlepsza pora na posadzenie krzewów róż, kształtowanie i przycinanie żywopłotów (szczególnie przyda się to w przypadku bukszpanu) oraz podcinanie krzewów.

Jeśli masz zamiar zmienić rozkład roślin w ogrodzie to dobry moment na przesadzenie roślin dwuletnich – malw, bratków, stokrotek czy dzwonków. Do połowy października sadzimy rośliny cebulowe, czyli tulipany, lilie czy czosnek ozdobny.

Na jesieni sadzimy także niektóre drzewa i krzewy iglaste oraz rośliny zimnolubne.

Pamiętaj, że właściwa pielęgnacja i jesienne porządki sprawią, że Twój ogród bez problemu odżyje wiosną.

Pozostaw komentarz