Kaktus bożonarodzeniowy – jak o niego dbać?

Kaktus bożonarodzeniowy – jak o niego dbać?

Inne nazwy tej dekoracyjnej rośliny doniczkowej to grudnik oraz szlumbergera. Odnoszą się one do okresu, w którym zakwitają jej kwiaty. Roślina tuż obok choinki, jemioły czy gwiazdy betlejemskiej jest kojarzona właśnie z okresem Bożego Narodzenia. Warto wiedzieć, jak ją pielęgnować, aby pięknie kwitła nie tylko w okresie świątecznym.

Szlumbergera – grudniowa piękność

Jej największą ozdobą są ciemnozielone spłaszczone łodygi oraz przepiękne kwiaty w odcieniach bieli, różu, fioletu oraz czerwieni pojawiające się na przełomie listopada i grudnia. Grudnik w naturalnych warunkach porasta wierzchołki drzew. Właśnie dlatego preferuje miejsca dość jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Można go ustawić np. na parapecie okna od strony północnej. Ze względu na zwisający pokrój, pamiętaj o wybraniu takiej wysokości, aby jego pędy swobodnie opadały. Optymalną temperaturą dla szlumbergery będzie 20°C. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę przy jej pielęgnacji?

Ziemia

Idealna ziemia dla kaktusa bożonarodzeniowego to taka, która:

  • ma lekko kwaśny odczyn,
  • dobrze przepuszcza wodę.

Przed posadzeniem rośliny pamiętaj o warstwie drenażu. Na dno doniczki wysyp żwir, drobne kamyczki lub keramzyt. Taki zabieg nie dopuści wody do korzeni  –one nie mogą bowiem tkwić w mokrej ziemi.

Podlewanie

Grudnika należy podlewać umiarkowanie – tylko tyle, aby miał lekko wilgotną ziemię. Roślina dobrze znosi niedobór wody, ponieważ jej nadmiar magazynuje w łodygach. Warto od czasu do czasu zraszać ją wodą.

Nawożenie

Poza okresami spoczynku grudnika nawoź co 3-4 tygodnie. Możesz wybrać jedną z poniższych propozycji:

  • biohomus,
  • nawóz do kaktusów i sukulentów,
  • nawóz do roślin zielonych,
  • nawóz do roślin doniczkowych kwitnących.

Grudnika nie przesadzaj częściej niż co 3-4 lata. Robiąc to, wybieraj nieco większą doniczkę niż ta, w której znajduje się obecnie .

Co zrobić, aby szlumbergera zakwitła w okresie spoczynku?

Kaktus bożonarodzeniowy lubi odpoczywać. Aby bujnie kwitnął w kolejnych latach potrzebuje dwóch spoczynków w ciągu roku – na przełomie lutego i marca (gdy roślina przekwitnie) oraz od sierpnia do października. W czasie spoczynku grudnika rzadziej podlewaj i unikaj nawożenia.

Pozostaw komentarz