Marcowe prace w ogrodzie – przygotowanie do sezonu wiosennego

Marcowe prace w ogrodzie – przygotowanie do sezonu wiosennego

Okres wiosenny to bardzo pracowity czas, w którym rozpoczynają się wszelkie prace porządkowe i pielęgnacyjne. Sensowność działań podejmowanych w celu przygotowania ogrodu do okresu wegetacyjnego będzie można zobaczyć podczas pięknego rozkwitu roślinności w porze kwietnia i owocowania. 

Zdejmowanie osłon chroniących rośliny

Osłony chroniące byliny najlepiej zdjąć pod koniec marca, gdy zrobi się już ciepło. Ważne, aby zrobić to w pochmurny dzień. Delikatne pędy rozwijające się pod osłonami mogą zostać uszkodzone przez zbyt mocną ekspozycję na słońce. Kopczyki kory i torfu okrywające podstawy krzewów i bylin najlepiej rozgarnąć i pozostawić na rabatach jako ściółkę.

Pozbycie się resztek roślinnych

Z krzewów kwitnących wczesną wiosną usuwamy suche pędy. Natomiast krzewy zakwitające późną wiosną i latem należy skrócić na całej wysokości około ¼ długości nad ziemią. Ważne jest również przycięcie róż szczepionych na pniach. Jeżeli posiadamy żywopłoty warto skrócić zeszłoroczne przyrosty o połowę. Nie zapominajmy również o wygrabieniu z grządek trawnika suchych liści i resztek roślin.

Sadzenie drzew, krzewów i roślin kwitnących

Wczesna wiosna to najlepszy czas na sadzenie drzew, krzewów. Przy wyborze roślin należy zwrócić uwagę na to, aby nie miały przesuszonych korzeni. Rośliny o długim okresie wegetacji szybciej zakwitną, jeśli pod koniec marca posadzimy je w doniczkach i umieścimy w chłodnym pomieszczeniu.

 

Pozostaw komentarz