Marzec w ogrodzie! Które prace należy przeprowadzić podczas przedwiośnia?

Marzec w ogrodzie! Które prace należy przeprowadzić podczas przedwiośnia?

Przedwiośnie w pełni, zatem najwyższy czas wyjść do ogrodu i odetchnąć pełną piersią! Jak sprawić, by również w tym roku twój ogród twój ogród prezentował się olśniewająco? O tym dowiesz się z tego artykułu!

Marzec tradycyjnie jest czasem, w którym prace ogrodowe ruszają pełną parą. Ich zakres zależeć będzie oczywiście od możliwości, jakie da nam pogoda, ale pierwsze zwiastuny wiosny w postaci pojawiających się gdzieniegdzie przebiśniegów i pierwiosnków sprawiają, że coraz częściej myślimy o trosce o nasze zielone zakątki. Pamiętać jednak należy, że zakres prac uzależniony jest od możliwości pogodowych. Jeśli jednak w zimie prawidłowo dbaliśmy o ogród, to jego pielęgnacja wiosną nie powinna nastręczyć większych problemów. O tym, jak dbać o ogród zimą pisaliśmy tutaj.

Podstawowe prace porządkowe

Mroźny początek marca rzeczywiście trochę opóźni rozpoczęcie robót, ale nawet przy ujemnych temperaturach można już przedsięwziąć pierwsze kroki na drodze do tego, by w pełni sezonu nasz ogród wyglądał naprawdę olśniewająco. Na początku przede wszystkim skontrolujmy wizualnie stan naszych grządek. Jeśli pojawiły się na nich pierwsze kiełki, należy uważać, by ich nie zdeptać ani nie uszkodzić w inny sposób.

Z drzew i krzewów usuńmy martwe i krzyżujące się gałęzie tak, by „prześwietliły” korony roślin. Należy także usunąć wszelkie „mumie”, tzn. obumarłe owoce w postaci kokonów. Do tego należy również przeprowadzić wszelkie podstawowe prace porządkowe, takie jak sprzątnięcie gałęzi i innych roślinnych śmieci z podłoża – dzięki temu zaoszczędzimy czasu w późniejszym terminie.

Przygotowanie gleby

Troskę o odpowiednią jakość gleby zacząć należy od ustalenia odczynu gleby. Pobieramy kilka próbek z różnych miejsc gruntu, a do badania wykorzystujemy papierek lakmusowy lub dokładniejszy kwasomierz chemiczny. Dużo roślin nie lubi się z kwaśną glebą, dlatego też gdy nasze grządki mają właśnie taki odczyn, należy użyć do nich preparatów zasadowych.

rucola-salad-plant-leaf

Jaki nawóz na przedwiośnie?

W następnej kolejności zastosować trzeba będzie nawóz. Zacznijmy od saletry amonowej, która dostarczy składników odżywczych roślinom cebulowym. W innych przypadkach trzeba pamiętać, że najlepszy będzie naturalny kompost pochodzący z naszej działki (jeśli jeszcze nie mamy kompostownika, najwyższy czas go zbudować!). Gdy jednak nie mamy dostępu do tego materiału, skorzystajmy z azotowanych nawozów sztucznych, które polecane są do młodych drzewek. Środki z dodatkiem fosforu i potasu sprawdzą się przede wszystkim w przypadku starszych drzew i krzewów.

Nawóz dostarczamy jednak stopniowo, w kilkugodzinnych odstępach – najlepiej będzie przemieszać go z glebą. Po nawożeniu ziemię należy również obficie podlać. Pamiętajmy też, by robić to wtedy, gdy temperatury mniej więcej ustabilizują się na poziomach powyżej zera – jeśli mróz złapie na świeżo podlanej glebie, podziemne części roślin mogą ulec zniszczeniu.

Jakie rośliny sadzić w marcu?

Marzec jest miesiącem, w którym należy już powoli zacząć przygotowywać siewy. Naszej kontroli powinien zostać poddany również trawnik – więcej na ten temat piszemy tutaj. Trzeci miesiąc roku jest dobrą porą na przygotowanie rozsad dla ciepłolubnych warzyw oraz kwiatów. Można już zacząć wysiewać groch, pietruszkę i marchewkę, a także jednoroczne zioła, na przykład nagietek.

Jeśli chodzi o kwiaty, należy je sadzić w drugiej połowie marca, gdy temperatury na stałe skoczą już powyżej zera. Jedynie sadzonki róż będą niewrażliwe na mróz, dlatego też można je posadzić jeszcze przed połową miesiąca.

Na początku marca możemy również posadzić iglaki, ale tylko te, których sadzonki będą odporne na nocne przymrozki. Jeśli śnieg całkowicie stopnieje, a temperatury na stałe będą utrzymywać się na dodatnim poziomie, można również zacząć wysadzać krzewy liściaste, na przykład ligustry lub graby.

Pozostaw komentarz