Nie sadź kwiatów, zbuduj… ruską banię [cz. 2]

Nie sadź kwiatów, zbuduj… ruską banię [cz. 2]

Z roku na rok coraz większą popularność zyskują sauny budowane w ogrodzie. Dzieje się tak nie tylko za sprawą rosnących wymagań klientów, ale przede wszystkim niższych cen budowania takich obiektów. Stąd też wiele osób zamiast obsadzić cały ogród wyłącznie kwiatami, woli zainwestować w coś takiego jak profesjonalna ruska bania.

Dlaczego warto?

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla tych osób, które chciałyby mieć miejsce do zrelaksowania się i wyciszenia. Jednocześnie tego typu łaźnia parowa w ogrodzie wygląda naprawdę świetnie, z pewnością zrobi wrażenie na gościach odwiedzających Twój dom. Może być centralną ozdobą ogrodu lub jego uzupełnieniem.

Korzystanie z tego typu łaźni parowych jest zalecane dla osób cierpiących na bezsenność oraz zmagających się z bólem stawów, czy mięśni. Może to być doskonała odskocznia po ciężkim i stresującym dniu w pracy.

Ruska bania zazwyczaj jest budowana w postaci niewielkiego domku, który jest podzielony na dwie izby. Pierwsza z nich służy do wypoczywania i przygotowywania się do wejścia w część parową. To właśnie drugie pomieszczenie jest sercem bani, gdzie znajduje się piec obłożony kamieniami. Kiedy nagrzeją się one dostatecznie polewa się je wodą, w wyniku czego powstaje gorąca para.

Od czego zacząć?

Warto podkreślić, że taka łaźnia parowa może stanąć w Twoim ogrodzie bez konieczności ubiegania się o pozwolenia na budowę. W świetle przepisów prawa jest ona traktowana jako altanka. Dzięki temu możesz ją budować bez obaw o wizytę inspektorów budowlanych, którzy za samowolę budowlaną nakładają wysokie mandaty.

Własnoręcznie czy zlecić profesjonalistom?

Wbrew pozorom zbudowanie ruskiej bani nie jest trudne. Oczywiście, jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z podobnymi pracami, to należy nieco się dokształcić w tym zakresie.

Przede wszystkim przyda się tzw. żyłka majsterkowicza i trochę samozaparcia. Korzystanie z własnoręcznie wybudowanej bani będzie jeszcze przyjemniejsze, kiedy pomyślisz, że wszystko zrobiłeś bez niczyjej pomocy.

Na rynku są obecnie dostępne różne rodzaje saun, jednakże ruska bania zdecydowanie wyróżnia się na ich tle wyglądem i specyfiką wykonania. Do tego doskonale prezentuje się w ogrodzie.

Zajrzyj też do I części poradnika: Nie sadź kwiatów, zbuduj… basen.

Pozostaw komentarz