Kontynuujemy nasz cykl o saunach w ogrodzie, aby przedstawić Ci kolejne ciekawe rozwiązanie. Jest to sauna fińska, która nazywana jest również suchą. Specyfika działania jest bardzo podobna do opisywanej wcześniej ruskiej bani, jednakże różni się pod jednym, bardzo kluczowym aspektem.
Które rodzaje sauny są najlepsze?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy rodzaj sauny inaczej wpływa na organizm. Różnią się warunkami jakie w nich panują, czyli wilgotnością powietrza oraz temperaturą.
Każdy z nas ma również inne preferencje. Wiele osób ma np. problemy z tym, aby wytrzymać w saunie o dużej wilgotności powietrza(np. ruska bania – sauna mokra), podczas, gdy przebywanie w saunie fińskiej nie sprawia im trudności.
Czym charakteryzuje się sauna fińska?
Panuje w niej wysoka temperatura, sięgająca nawet do 120 °C przy bardzo niskiej wilgotności powietrza – 10%. Nagrzewanie pomieszczenia odbywa się za pomocą specjalistycznego pieca z rozgrzanymi kamieniami. Nie polewa się ich jednak wodą, jak to ma miejsce w ruskiej bani.
Budowa sauny fińskiej w ogrodzie – jak się za to zabrać?
Warto sobie wstępnie przygotować kosztorys wszystkich elementów, które będą Ci potrzebne, o ile zdecydujesz się na samodzielną budowę sauny. Same koszty to jednak nie wszystko, gdyż trzeba dysponować również podstawowymi narzędziami oraz wolnym czasem, a tego wielu ludziom najczęściej brak.
Alternatywą jest skorzystanie z firm, które dostarczają gotowe rozwiązania i mogą sprawić, że łaźnia fińska stanie w Twoim ogrodzie nawet w ciągu jednego dnia.
Jakie masz do dyspozycji rodzaje saun?
Przede wszystkim możemy je podzielić na dwie grupy. W jednej panuje bardzo niska wilgotność powietrza, a w drugiej może ona dochodzić nawet do 100%. Jeśli chodzi o to, który typ sauny warto wybudować, to musisz samodzielnie przetestować i podjąć decyzję. Warto przeanalizować swoje wymagania, żeby potem nie wydać pieniędzy, a sauna będzie stała pusta i nieużywana.
Zajrzyj też do wcześniejszych poradników: