Ochrona donicy przed mrozem – zobacz, jakie to proste!

Ochrona donicy przed mrozem – zobacz, jakie to proste!

Korzenie roślin balkonowych (a więc najczęściej roślin ozdobnych i bylin) są delikatne i łatwo może je uszkodzić chłód lub mróz. Cienkie ścianki doniczek oraz niewielka warstwa ziemi nie są odpowiednią ochroną dla delikatnych korzeni roślin. I właśnie dlatego, aby nie uległy zniszczeniu, należy je dodatkowo zabezpieczyć. Podpowiemy Ci, co zrobić, aby zabezpieczyć donicę przed mrozem bez konieczności wynoszenia jej z balkonu.

Jak odpowiednio zabezpieczyć donice na balkonie?

Nie chcesz, aby mróz uszkodził Twoje balkonowe rośliny? Musisz je odpowiednio przygotować do ujemnych temperatur. W tym celu ustaw donicę balkonową na kawałku styropianu lub drewnianej desce. Zadziałają one podobnie jak materiał izolacyjny. Jeżeli w prognozach pogody zapowiadane jest przyjście mrozu, ścianki doniczki obłóż styropianem, owiń włókniną lub słomianą matą. W przypadku mniejszych doniczek dobrym rozwiązaniem będzie włożenie ich do większego pojemnika, którego dno wyłożysz styropianem, słomą lub specjalnymi podkładkami dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Pustą przestrzeń między dwoma doniczkami wypełnij liśćmi, folią bąbelkową, trocinami lub tekturą falistą. Pamiętaj, żeby nie okrywać roślin balkonowych, gdy temperatura na dworze wynosi kilka stopni. Jeżeli osłonisz donice zbyt wcześnie, możesz „zaparzyć” rośliny i tym samym uszkodzić je.

O czym jeszcze należy pamiętać przy ochronie donicy balkonowej?

Owinięcie donicy balkonowej odpowiednim materiałem to tylko mały krok do sukcesu. Istnieje jeszcze kilka ważnych zasad, których należy przestrzegać, aby uchronić rośliny przed mrozem.

  1. Temperatura na dworze wzrosła do kilku stopni i taki stan będzie się utrzymywał przez jakiś czas? Możesz to wykorzystać do polania roślin balkonowych. Nie możesz dopuścić bowiem do wyschnięcia podłoża w doniczce.
  2. Wiosną i latem Twój balkon ustrojony jest w kolorowo kwitnące kwiaty? Biorąc pod uwagę to, że zimą rośliny nie kwitną, dobrze jest ustawić je wszystkie w jednym miejscu. Dzięki temu będą się wzajemnie osłaniały od mroźnego wiatru, deszczu czy śniegu.
  3. Okrywając donicę balkonową, nie zapominaj o samych roślinach. Aby nie zmarzły, zabezpiecz je agrowłókniną lub słomianą matą. Nie obwiązuj ich jednak zbyt mocno, aby miały dostęp do świeżego powietrza, które uniemożliwi powstawianie chorób.

A może wybierzesz donicę mrozoodporną?

Powyższe czynności wydają Ci się bardzo czasochłonne? Dobrym, skutecznym i niedrogim rozwiązaniem dla Ciebie może być donica mrozoodporna. Taki produkt chroni znajdujące się w nim rośliny nie tylko od mrozu, ale również od deszczu, silnego wiatru, śniegu i innych szkodliwych warunków pogodowych.

Artykuł odnaleziony po frazach:

  • https://www ogrodowy info/ochrona-donicy-przed-mrozem-zobacz-jakie-to-proste/

Pozostaw komentarz