Pylenie kwiatów – kiedy i co pyli podczas wiosny?

Pylenie kwiatów – kiedy i co pyli podczas wiosny?

Informacje o pyleniu kwiatów są szczególnie istotne dla alergików oraz osób wrażliwych na pyłki. W kwietniu rośliny budzą się do życia, następuje naturalny proces kwitnięcia pąków, co jest szczególnie niekomfortowe dla osób ze skłonnościami alergicznymi. Co pyli w kwietniu oraz maju? Jakich roślin i drzew unikać w swoim ogrodzie?

W kwietniu pylą drzewa

Drzewa jako pierwsze regenerują się po zimie, a niektóre gatunki pylą nawet w styczniu i lutym. Jednak na wiosnę przede wszystkim alergicy odczuwają alergeny, które wydobywa brzoza. Jest to trudny okres, ponieważ drzewa te są bardzo popularne w Polsce, a proces pylenia rozpoczyna się już od marca, jeżeli zima była łagodna. Osoby uczulone na pyłki brzozy odczuwają zwędzenie nosa już przy 80 ziaren na metr sześcienny powietrza, a tymczasem w połowie kwietnia stężenie wynosi często aż 1000 ziaren.  W tym miesiącu dodatkowo zaczyna się pylenie topoli, jesionu oraz wierzby. Natomiast z końcem kwietnia dochodzą jeszcze pyłki dębów.

pylenie-brzozy

W maju zaczynają pylić rośliny zielone

W tym miesiącu kontynuowany jest głownie sezon na dęby, ale również narażeni jesteśmy na pyłki buki, które często znajdują się w kompleksach leśnych, ale również i w miastach. Osoby uczulone na pyłki dębu muszą szczególnie uważać, ponieważ nakładają się na siebie dwa rodzaje pyleń – szypułkowego oraz bezszypułkowego, które pylą w odstępie ok. 14 dni. W maju również budzą się do życia drzewa iglaste jak sosna czy świerk, których stężenie pyłków jest bardzo wysokie w połowie miesiąca. Według badań jednak pyłki tych drzew iglastych nie wpływają na samopoczucie alergików, a co jedynie mogą podrażniać spojówki i błonę śluzową. Kłopotliwe jednak stają się rośliny zielone, które szczególnie pogarszają stan alergików. Maj to czas pylenia wszechobecnej trawy oraz pokrzywy i szczawiu. Na szczęście w miastach stężenia pyłków tych roślin nie są tak wysokie, jednak osoby zamieszkujące na obrzeżach lub terenach wiejskich muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pylenie trwa nawet kilka miesięcy.

Pozostaw komentarz