Stabilne i wielofunkcyjne ogrodzenie

Stabilne i wielofunkcyjne ogrodzenie

Poszukujesz sposobu na tanie ogrodzenie lub skuteczne zabezpieczenie skarpy? Gabiony są niezwykle wytrzymałe, wielofunkcyjne i skuteczne.

Czym są gabiony?

Gabiony to bardzo stabilne stalowe konstrukcje, wypełnione materiałem. Budowa gabionowego ogrodzenia jest panelowa, czyli złożona z wielu jednakowych elementów. Standardowy gabion ma zwykle szerokość od 20 do 50 cm i jest wypełniony dużymi kamieniami, grubym żwirem albo innym materiałem budowlanym.

Do czego służą gabiony?

Gabiony są zaprojektowane jako konstrukcje oporowe zapobiegające osuwaniu się ziemi i innych materiałów skalnych. Są to kosze z siatek zgrzewanych, łączonych za pomocą  wytrzymałych spiral, drutu wiązałkowego lub klipsów. Gabiony można wypełniać dowolnym materiałem, także tym znajdującym się na miejscu budowy. Głównymi korzyściami takiego rozwiązania jest łatwość montażu, szerokie zastosowanie, wysoka jakość i odporność.

Konstrukcje gabionowe nie tylko doskonale sprawdzają się jako ogrodzenie przed skarpami i osuwiskami, ale także zabezpieczają od hałasu odbijając fale dźwiękowe. Redukują również drgania generowane przez samochody poruszające się po drogach.

Gdzie stosować gabiony?

Takie konstrukcje sprawdzą się jako mury oporowe, ogrodzenia czy zabezpieczenia od ruchliwej drogi. Często widoczne są w otwartej przetrzeni, wzdłuż dróg ekspresowych, wokół mostów i przy nadbrzeżach.

Modne i stylowe

Konstrukcja gabionowa może być stosowana również na mniejszych przestrzeniach. Spiralnie ułożone siatki świetnie sprawdza się przy aranżacji zielenii. W taki sposób zaprojektowane ogrodzenie zastąpi masywny mur, tworząc oryginalną aranżację i zapewniając ciszę wokół domu. Obsadzone roślinami, uczynią z konstrukcji oporowej efektowny skalniak. Gabiony stosuje się również jako industrialne dekoracje w centrum miasta, ogrodzenia zabytkowych pałaców lub funkcjonalne elementy ogrodów np. siedziska i kosze.

 

Pozostaw komentarz