Szczury – gdzie jest ich najwięcej i jak sobie z nimi radzić?

Szczury – gdzie jest ich najwięcej i jak sobie z nimi radzić?

Szacuje się, że w stolicy Małopolski na jednego mieszkańca przypadają trzy szczury, co sprawia, że po mieście grasuje aż trzy miliony uciążliwych gryzoni. Gdzie szczególnie trzeba na nie uważać i dlaczego szczury mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzi oraz ich gospodarstw domowych?

Szczur jest bliżej niż myślisz – gdzie można go spotkać i z jakimi szkodami się liczyć?

Gryzonie zamieszkują tereny gospodarowane przez człowieka, dlatego są bliżej nas niż mogłoby się to wydawać. Szczury skupiają się w miejscach, w których jest dużo jedzenia oraz odpadków. Zatem łatwo je spotkać w centrum miasta, w którym jest przecież dużo restauracji, a także w okolicach magazynów zboża i żywności oraz miejsc upraw. Ponadto szczury szukają schronienia w podziemiach, gdzie niszczą przewody telefoniczne, przegryzają rury wodociągowe, kanalizacyjne, a także odrapują ściany budynków.

Dlaczego jest ich tak dużo?

Szczury wykazują się wysoką inteligencją, a także mają dużą łatwość do dostosowywania się do zmieniających się warunków. W związku z tym te gryzonie mają większe niż ludzie szanse na przetrwanie kataklizmów czy wojen. W sytuacji zagrożenie szczur jest w stanie podskoczyć nawet na wysokość półtora metra i zaatakować człowieka. Szczury wyczuwają również słabość zwierząt hodowlanych. Chore lub z jakichś powodów osłabione zwierzęta są bardzo narażone na zagryzienie przez . Wszystko to powoduje, że firmy świadczące usługi deratyzacji nieustannie mają ręce pełne roboty.

Krakowskie kolonie szczurów – w tych miejscach szczególnie uważaj

Kraków jest najlepszym przykładem tego, że szczury znakomicie czują się w towarzystwie ludzi. Można spotkać je wszędzie tam, gdzie spędzamy czas. Są obecne w parkach, na osiedlach, na pętlach tramwajowych. W ostatnim czasie odbyły się w Krakowie dwie duże akcje deratyzacyjne, które odbywały się w na przełomach marca i kwietnia oraz czerwca i lipca.

W Krakowie największe skupiska szczurów znajdują się:

  • w parkach Kościuszki oraz Zaczarowanej Dorożki,
  • na plantach Nowackiego, dietlowskich,
  • osiedlu Stalowym w Nowej Hucie,
  • przy ulicach Królewskiej i Miechowity,
  • na pętli tramwajowej na Wzgórzach Krzesławickich.

Jak pozbywa się szczurów?

Deratyzacja jest zwykle zabiegiem długoterminowym, ponieważ szczury wędrują w poszukiwaniu pożywienia. Jeśli zatem raz pojawiły się w jakimś miejscu i  je opuściły, istnieje prawdopodobieństwo, że pojawią się tam ponownie. Deratyzację przeprowadza się dwoma metodami: mechaniczną, czyli rozstawianie pułapek sprężynowych, co lepiej sprawdza się np. w gospodarstwach domowych przy mniejszej liczbie szczurów, a także chemiczną, najczęściej polegającą na rozstawianiu trutek.

Artykuł odnaleziony po frazach:

  • https://www ogrodowy info/szczury-gdzie-jest-ich-najwiecej-i-jak-sobie-z-nimi-radzic/

Pozostaw komentarz