Trawa z rolki – piękna i praktyczna

Trawa z rolki – piękna i praktyczna

Piękna trawa stanowi doskonałą ozdobę każdego ogrodu. Kto nie chciałby mieć od razu wspaniałego dywanika przed oknem, który z powodzeniem spełni wszystkie postawione przed gotową murawą oczekiwania? Obecnie jest to możliwe – wystarczy skorzystać z darni przygotowanej w formie rolek.

Jak wybrać dobrą trawę z rolki?

Kupowanie gotowego gazonu jest możliwe – w swojej ofercie ma go wiele firm, można się zaopatrzyć w dobrej klasy i przygotowaną do położenia murawę. Warto wiedzieć, że wygląd dywanu przed domem jest uzależniony od tego, czy trawa w rolkach jest dobrej jakości. Każda bela powinna posiadać piękną intensywną barwę i zawierać wyłącznie jednolitą kompozycję roślinną bez chwastów. Co więcej, pasy murawy powinny być równe pod względem szerokości i długości – ułatwi to znacznie układanie materiału na przygotowanej powierzchni.

Kupując gotową darń, należy sprawdzić, czy nie jest ona podeschnięta, czy pasy nie osypują się i czy korzenie rośliny nie są suche – powinny być białe i gęste, ponieważ tylko takie zapewnią odpowiednie ukorzenienie w przygotowanej glebie.

Jak układać trawę z rolki?

Gotową murawę powinno układać się podobnie jak cegły w murze, czyli połowa długości jednego pasma powinna stanowić początek sąsiadującego rzędu. Poszczególne elementy powinny ściśle do siebie tak przylegać, aby stanowiły wizualnie jedną całość.

Przed kupnem darni należy najpierw przygotować teren, ponieważ gotowe bele nie powinny stać na powietrzu dłużej niż jeden dzień. Przed ułożeniem trzeba teren dokładnie zlać wodą – z jednej strony utwardzi to grunt, a z drugiej ułatwi roślinom zakorzenienie się. Najlepiej układanie trawnika rozpocząć od prostej krawędzi. Rozłożone pasy należy delikatnie docisnąć do ziemi tak, aby pozbyć się ewentualnych pęcherzy z powietrzem. Następnie cały gazon trzeba obficie zlać wodą – to pomoże roślinom zakorzenić się w nowym gruncie. Po kilku dniach można sprawdzić, czy darń już się przyjęła – w tym celu wystarczy pociągnąć za róg murawy, aby zobaczyć, czy odchodzi od podłoża (źródło: wymarzonyogrod.pl).

Jak pielęgnować gotową murawę?

Rozłożoną darń od pierwszych dni należy pielęgnować podobnie jak tradycyjny gazon, systematycznie podlewać oraz zasilać co najmniej 2 razy do roku nawozami mineralnymi. Co kilka lat glebę, na której rośnie trawa, należy odkwasić – najlepiej wykorzystując do tego kredę lub dolomit. Warto także co roku korzystać z wertykulacji oraz areacji, które sprawią, że nasz zielony dywan będzie pięknie się rozwijał.

Pozostaw komentarz