Wiosenne prace na działce

Wiosenne prace na działce

Ogród to dusza każdego domu, który posiada chociażby mały pas zieleni. Chcąc cieszyć nim oko trzeba o niego zadbać w odpowiedni sposób. Najważniejsze jest wykonanie odpowiednich prac, które ułatwią swobodny wzrost roślin. Jeśli wiosną pozbędziemy się pozostałości po zimie, to w sezonie letnim będziemy mogli cieszyć się pięknym ogrodem.

Od czego zacząć?

Warto pamiętać, że już na początku wiosny trzeba rozpocząć pierwsze prace porządkowe, podczas których pozbędziemy się zeszłorocznych roślin. Spod topniejącego śniegu wydobywają się często resztki uschniętych bylin, jesiennych liści i obumarłych gałązek. Wszystko to trzeba dokładnie usunąć, aby zbrązowiała po zimie trawa mogła odżyć na nowo. Bardzo ważne jest jej dokładane zgrabienie oraz nawożenie. Jeżeli zachodzi taka konieczność, to w miejscach w których trwa bardzo się przerzedziła posypmy ziemię nowymi nasionami. Dzięki temu już po paru tygodniach będziemy się cieszyć piękną zieloną trawą. Musimy pamiętać, że grabienie to nie tylko zabieg przywracający porządek w naszym ogrodzie, jest to również bardzo ważne dla roślin. Dzięki grabieniu są one pobudzane do życia i mogą swobodnie rosnąć. Grabiąc zapobiegamy również rozwojowi grzybów, które chętnie namnażają się pod gnijącymi liśćmi i mogą zniszczyć trawę. Prace porządkowe pozwolą przywrócić ogrodowi ubiegłoroczną świetność. Pamiętajmy, że wiosna to również dobry moment na wsadzanie nowych roślin. Oczywiście przed ich posadzeniem zasięgnijmy rady u ogrodnika, który doskonale wie, w jakim okresie najlepiej sadzić poszczególne rośliny. Zadbajmy także o zdrowie i wygląd drzew i krzewów, które już mamy w naszym ogródku. Przed okresem kwitnienia przytnijmy uschnięte i niepotrzebne gałęzie. Dzięki temu roślinom będzie łatwiej się rozwijać.

Jak utrzymać ładny wygląd ogrodu?

Po zakończeniu prac porządkowych i wsadzeniu nowych roślin bardzo ważne jest ich odpowiednie nawożenie oraz nawadnianie. Na początek ustalmy sobie rytm podlewania roślin. Pamiętajmy, aby robić to albo wczesnym rankiem albo wieczorem, kiedy słońce już zajdzie. Nawadniając roślinność i trawę należy mieć na uwadze, że nie można jej ani zanadto przelać, ani też zbytnio przesuszyć. Dlatego też bardzo ważne jest kontrolowanie stopnia wilgotności gleby. W utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia ziemi pomocne są różnego rodzaju zraszacze. Na rynku znajdziemy zarówno zraszacze ręczne, jak i zraszacze stacjonarne. Szeroką ofertę zraszaczy można znaleźć w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Pozostaw komentarz