Wysokie donice na tarasie – jakie kwiaty do nich dobrać?

Wysokie donice na tarasie – jakie kwiaty do nich dobrać?

Rośliny w pięknych donicach stają się coraz częściej stałym elementem dekoracji tarasu. Dzisiaj podpowiadamy jakie najlepiej sadzić, aby dały piękne efekty wizualne i zawsze doskonale się prezentowały w ogrodzie. Co więcej, takie donice z kwiatami doskonale sprawdzą się nie tylko na tarasie, ale również na schodach wejściowych, czy przy wejściu do domu.

Jakie donice dobierać?

Warto podkreślić, że takie donice powinny spełniać w zasadzie dwie funkcje. Jedna to wizualna, a druga to zagwarantowanie roślinom optymalnych warunków do wzrostu. Sama forma i kształt powinny być w tym wypadku jak najbardziej dopasowane do pozostałej aranżacji ogrodu, gdyż na pewno zależy Ci na uzyskaniu spójnej wizji.

Jeśli zaś chodzi o podłoże, to rośliny powinny być sadzone w żyznej i mocno przepuszczalnej ziemi o odpowiednim pH. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest kupno gotowego podłoża, które jest bogate w składniki mineralne i na pewno zapewnią roślinom właściwe środowisko do wzrostu.

Najlepsze rośliny do sadzenia w donicach

Poniżej przedstawiamy Ci kilka najlepszych roślin, które idealnie nadają się do sadzenia w donicach na tarasie:

  • Drzewa owocowe – jedna z najbardziej popularnych opcji, bowiem nie tylko świetnie wyglądają, ale również dają smakowite owoce. Jest to propozycja szczególnie polecana do wysokich donic, gdzie korzenie będą miały odpowiednio dużo miejsca.
  • Byliny – w zasadzie wiele z tego typu roślin sprawdza się również w sadzeniu w niewielkich pojemnikach, aczkolwiek donice na tarasie jak najbardziej mogą zostać nimi obsadzone. Szczególnie polecamy: aster krzaczasty, lawendę, liliowce, rozchodniki, czy rumian.
  • Rośliny iglaste i liściaste – szczególnie obsadza się nimi ogrody typowo skalne, jednakże świetnie nadają się również do sadzenia w donicach. Można to tej grupy zaliczyć różne odmiany sosen, jałowców czy świerków.
  • Zioła oraz rośliny przyprawowe – świetnie nadają się do tworzenia bujnych kompozycji o wielobarwnych liściach i kwiatach. Dodatkowo można ich używać również w kuchni. Bardzo dobrze w donicach sprawdza się bazylia, estragon, melisa, rozmaryn czy szałwia.

Jak więc widzisz, nie brakuje roślin, które możesz umieścić w pięknych donicach w ogrodzie. Warto jest przemyśleć ich dobór, aby jak najlepiej komponowały się z aranżacją ogrodu i były z nią, jak najbardziej spójne. To ważne, bowiem wtedy na pewno będziesz się tam jeszcze lepiej czuł.

Pozostaw komentarz