Zaplanuj swój ogród – co musisz wiedzieć o projektowaniu ogrodów

Zaplanuj swój ogród – co musisz wiedzieć o projektowaniu ogrodów

Marzy Ci się piękny ogród, w którym będziesz mógł poczytać książkę, czy urządzić grilla dla rodziny i znajomych? W takim razie koniecznie powinieneś zainteresować się jego właściwym zaprojektowaniem i urządzeniem, aby jak najbardziej spełniał Twoje oczekiwania. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, dzięki którym na pewno sobie ze wszystkim poradzisz i będziesz wiedział od czego należy w ogóle zacząć projektowanie ogrodu.

Dobry plan i szkic to podstawa

Warto przygotować sobie szkic swojego ogrodu, w którym rozplanujesz rozmieszczenie poszczególnych elementów. To ważne, aby nie działać po omacku, tylko mieć zaplanowane wszystkie działania. Dzięki temu będziesz potrafił również oszacować koszty całej inwestycji. Należy dokładnie zastanowić się, czemu konkretnie ogród ma służyć. Czy ma to być miejsce do rekreacji czynnej, do opalania, czy głównie pełnić funkcję reprezentacyjną?

Kilka najważniejszych zasad podczas projektowania ogrodów

  • Staraj się nie umieszczać niczego w samym środku ogrodu, bowiem to bardzo mocno zamyka i ogranicza przestrzeń. Nawet jedno niewielkie drzewo będzie sprawiało wrażenie, że stosunkowo rozległy trawnik wyda Ci się zapełniony.
  • Nie przesadzaj z nadmiarem gatunków roślin i krzewów – może to wprowadzić pewien rodzaj bałaganu, który potem będzie ciężki do opanowania podczas pielęgnacji ogrodu. Warto pamiętać o tym, iż większość roślin, które będziesz miał w ogrodzie nie rośnie naturalnie obok siebie, dlatego też ciężko jest przewidzieć co się dokładnie stanie, kiedy zostaną posadzone razem.
  • Uszanuj zastaną roślinność – to bardzo ważne, aby od razu nie wycinać drzew i krzewów, które rosną w ogrodzie od długiego czasu. To właśnie na nich radzimy Ci opierać wszystkie pomysły.
  • Dopasuj drzewa i krzewy do skali ogrodu – to ważna czynność, gdyż pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnych konfliktów pomiędzy roślinami. Warto jest sprawdzić, jak dana roślina będzie wyglądała w przyszłości, bowiem to bardzo mocno sprzyja planowaniu ogrodu.
  • Wymagania roślin – nie można o nich zapominać i radzimy Ci zawsze kierować się tym podczas dobierania poszczególnych gatunków. Musisz upewnić się, czy dana roślina faktycznie będzie miała odpowiednie warunki w Twoim ogrodzie, gdyż nie zawsze tak będzie.

To są oczywiście tylko te najważniejsze zasady, jednakże mamy nadzieję, że pozwolą Ci skutecznie rozplanować położenie roślin, jak również pełną architekturę ogrodu. Warto jest sprawdzić w sieci przykładowe aranżacje, aby się zainspirować.

Pozostaw komentarz