Zimowa pielęgnacja donic na tarasie – o czym musisz pamiętać?

Zimowa pielęgnacja donic na tarasie – o czym musisz pamiętać?

Nie da się ukryć, że od dłuższego czasu możemy obserwować powrót mody dotyczącej stawiania donic na tarasie. Można w nich sadzić różnego rodzaju kwiaty, czy krzewy, które latem wspaniale będą prezentowały się w naszym ogrodzie i cieszyły nie tylko nasze oko, ale również wszystkich gości, których zdecydujemy się tam zaprosić. Warto jednak pamiętać o właściwej pielęgnacji donic ogrodowych, aby mogły służyć jak najdłużej, co jest szczególnie ważne zimą.

Postępujące zniszczenie

Z racji, że donice stoją na tarasie, to są narażone na działanie warunków atmosferycznych, co mocno przyśpiesza erozję materiału. Niemniej jednak, jak najbardziej jest możliwe zapobieganie temu zjawisku. W przypadku donic drewnianych możesz wyposażyć się w specjalistyczne preparaty, które będą chronić drewno. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz nie tylko skutecznie zakonserwować swoje donice, ale również co jakiś czas bardzo ładnie odświeżyć ich kolorystykę.

Jak zabezpieczyć nową donicę?

Obecnie rynek ma dla nas najróżniejsze donice drewniane, które już są wstępnie zabezpieczone impregnatem. Jednakże, jeśli te które kupiłeś nie są, to zalecamy użycie drewnochronu. Zabezpieczy on donice przed szkodnikami, grzybami, czy wodą. Na opakowaniu znajdziesz dokładne informacje na temat tego, w jaki sposób używać ten preparat, żeby miał on jak najwyższą skuteczność.

Bez większych problemów można również dostać impregnaty bezbarwne, które będą nie tylko chronić drewno, ale i też pozostawią nam jego naturalnie piękny wygląd. Dodatkowo można wybierać pomiędzy impregnatami, które oferują tryb matowy oraz błyszczący, czyli każdy ma okazję wyszukać idealny preparat, który spełni potrzeby.

Kolejną dużą grupą donic, które warto zakupić z myślą o pozostawieniu ich na balkonie lub tarasie są donice mrooozodporne. Wyprodukowane ze specjalnych materiałów przetrwają zimę bez większych problemów. Warto jednak w czasie naprawdę dużych mrozów podłożyć pod donice drewnianą podkładkę. Donicę można również owinąć, aby korzenie kwiatów czy krzewów nie przemarzły.

Regularna ochrona

Warto podkreślić, że ochrona donic na tarasie musi być wznawiana co kilka sezonów, ponieważ tylko regularne dbanie o takie donice zagwarantuje ich trwałość. Jeśli chodzi o donice z kamienia, to tutaj najczęściej wystarczy dobre czyszczenie co jakiś czas i to wszystko. Najmniej odporne jest drewno, które niezabezpieczone może stać się idealnym środowiskiem dla rozwoju szkodników i grzybów, które zamienią naszą donicę w próchno.

Zawsze przy zakupie w sklepie należy zapytać, czy dana donica była impregnowana lub w jakikolwiek sposób dodatkowo zabezpieczana, czy może będziesz musiał zrobić to samodzielnie. Jeśli nie była, to możesz od razu dowiedzieć się jakie środki są najbardziej polecane i sprzedawca na pewno i w tym zakresie będzie potrafił Ci doradzić.

Pozostaw komentarz