Częste problemy skórne – sprawdź, jak im zaradzić!

Współcześnie mało kto może pochwalić się cerą idealną. Wśród częstych przypadłości znajdziemy trądzik pospolity i różowaty, blizny, przebarwienia, czy przesuszenie skóry. Zdecydowaną większość z tych problemów można rozwiązać nowoczesnymi kosmetykami, Jakich nie powinno zabraknąć w Twojej kosmetyczce?

Krem do twarzy – podstawowy kosmetyk

Niezależnie od typu cery i rodzaju problemów, jakie jej dotyczą, nie wolno przeceniać siły podstawowej pielęgnacji. Niezbędny będzie dobry krem do twarzy. Powinien on być na tyle uniwersalny, by odżywiać skórę, nawilżać i chronić ją przed czynnikami atmosferycznymi. Istotne jest, by preparat dostosować do posiadanego typu cery. Osoby z cerą tłustą muszą wybierać preparaty o lekkiej, dobrze wchłanialnej konsystencji, w których zadbano o składniki oczyszczające. Skóra sucha wymaga nawilżenia, dojrzała – poprawy gęstości, a zmęczona – głębokiego odżywienia i normalizacji. Nawet podstawowy krem należy dobrać tak, by łagodził te dolegliwości i stanowił wsparcie dla kosmetyków celowanych.

Zwróć też uwagę, czy krem przeznaczony jest na dzień, czy na noc. Te pierwsze powinny zawierać bloker UV. Pamiętaj o tym cały rok, nie tylko latem. Krem z filtrem SPF to sposób nie tylko na zdrowie skóry, ale także jej młody wygląd – pozwala istotnie ograniczyć proces fotostarzenia.

Skóra trądzikowa – najważniejsze zasady pielęgnacji

Specjalnej pielęgnacji wymaga z pewnością cera trądzikowa. Dotyczy to zarówno trądziku pospolitego, jak i różowatego. Skóra tego rodzaju charakteryzuje się wypryskami, krostkami i skłonnością do przesuszania. Jej pielęgnacja musi być wielokierunkowa, jednocześnie ostrożna – cera trądzikowa jest bardzo podatna na podrażnienia. Najważniejsze elementy pielęgnacji, to:

  • Regulacja pracy gruczołów łojowych, w tym przede wszystkim ograniczenie rogowacenia i wytwarzania sebum.
  • Oczyszczanie, dezynfekcja skóry i eliminacja bakterii, które przyczyniają się do powstawania blizn.
  • Złuszczanie martwych komórek naskórka i następnie głębokie odżywianie skóry, oraz jej nawilżanie.

Kwas azelainowy – najlepszy na trądzik

Niemal idealnym składnikiem dla cery trądzikowej jest naturalny kwas azelainowy lub jego syntetyczny, intensywnie nawilżający odpowiednik – azeloglicyna. Składniki te dezynfekują, oczyszczają i regenerują skórę, normalizując ją na wielu poziomach. Ograniczają keratynizację (rogowacenie) i wydzielanie sebum, łagodzą stany zapalne i usuwają wolne rodniki.

Skóra wspomagana kwasem azelainowym nie będzie podatna na powstawanie nowych wyprysków, a w konsekwencji blizn. Blizny są efektem trudno gojących się ran, w których rozwinął się stan zapalny (pod wpływem bakterii i nieusuniętych martwych komórek naskórka). Do ich powstawania przyczynia się także zbyt sucha skóra. Warto więc stosować krem na blizny potrądzikowe, który pozwala niwelować zmiany, ale także zapobiegać nowym.

Przebarwienia i rumień – jak z nimi walczyć?

Trądzik różowaty charakteryzuje się także rumieniem, czyli charakterystycznym różowym zabarwieniem skóry. Również i w tym aspekcie skuteczne okazują się kwas azelainowy i azeloglicyna, które działają rozjaśniająco. Wśród naturalnych składników łagodzących przebarwienia sprawdza się na przykład ogórek, dzika róża, oraz rokitnik.

Rumień towarzyszy także skórze naczynkowej. Jest objawem rozszerzonych naczyń krwionośnych, które widoczne są jako tzw. pajączki. Taka cera jest bardzo delikatna i wrażliwa na czynniki atmosferyczne, alergeny, jest także skłonna do przesuszeń. Należy zadbać o jej ochronę i wzmocnienie, ale także o zwężenie rozszerzonych naczyń. Kosmetyki nie powinny zawierać alkoholu i innych substancji drażniących.Przebarwienia skórne mogą wreszcie wynikać z innych przyczyn, takich jak zaburzenia hormonalne, czy długotrwała ekspozycja na słońce. W tym przypadku za problemy odpowiada zbyt duża ilość melaniny. Przebarwienia tego rodzaju często dotyczą skóry dojrzałej, są też charakterystycznym objawem fotostarzenia. Dobre kosmetyki na przebarwienia zawierają zwykle dobroczynne kwasy (np. migdałowy, salicylowy lub szikimowy), które regulują mikrobiom i normalizują koloryt skóry. Są dodatkowo wzbogacane o kompleksy witaminowe, które zmniejszają stres oksydacyjny, mobilizując komórki skóry do szybszej regeneracji.

Pozostaw komentarz