Rośliny na balkonie – to prostsze niż myślisz!

Rośliny na balkonie – to prostsze niż myślisz!

Balkon sprowadzony jedynie do roli rekreacyjnej werandy? Nie bądźmy aż tak nudni! Dlaczego by tak nie podarować swojemu mieszkaniu niewielkiej agrokultury, która przyniesie naszej rodzinie obfity plon?

Rośliny na balkonie?

Być może wiesz już, że nawet ciasna loggia w przyklejonym do wielkopłytowego „M” w centrum miasta nadaje się do przemienienia go nie tylko w mały ogródek botaniczny, ale wręcz… pole uprawne! By to osiągnąć, nie potrzebujesz planować wielkich inwestycji; zbędna będzie również rezygnacja z właściwości użytkowych tego pomieszczenia. Wystarczy jedynie trochę pomysłowości, odrobina wydzielonego dla doniczek miejsca i naprawdę niewiele pracy do tego, aby móc cieszyć się własnymi zbiorami niezależnie od wielkości twojego lokum!

Trudniejsze warunki wzrostu dla krzewów balkonowych

Krzewy owocowe hodowane na balkonie siłą rzeczy będą narażone na wzrost w trudniejszych czynnikach niż te, które napotkałyby podczas naturalnego rozrodu w gruncie. Donice i pojemniki, w których przechowywać będziemy rośliny, powinny być wykonane z możliwie przyjaznych dla środowiska tworzyw. Charakteryzować powinny się również solidnym wykonaniem gwarantującym odporność na pękanie. Przy roślinach tworzących formy pnące pamiętajmy też o zapewnieniu im podstawy dla wzrostu w postaci kratownicy lub kijów.

Które rośliny na balkonie?

Do hodowli balkonowej najlepiej nadają się niewielkie odmiany popularnych roślin owocowych – takie, których uprawa nie wymaga zbyt wiele wysiłku. Pamiętajmy, że uprawa na balkonie stwarza mniej korzystne warunki dla wzrostu, zatem plon nie będzie tak obfity, jak w przypadku agrokultur gruntowych. Na balkon najlepiej nadają się zatem przede wszystkim niewielkie krzewy jagodowe, takie jak:

  • poziomki,
  • truskawki,
  • niskie odmiany malin maliny,
  • niewielkie odmiany porzeczek oraz agrestu,
  • jagody kamczackie (smaczne, szybko owocujące i odporne na wiosenne przymrozki).

Balkon będzie również odpowiednim miejscem dla karłowatych odmian dużych drzew, takich jak m.in. grusze, jabłonie, nektaryny i morele.

Owoce egzotyczne i balkon

Dla najmniejszych balkonów bardzo dobrym pomysłem będzie postawienie na uprawę roślin egzotycznych, przede wszystkim cytrusów. Krzewy tego typu są przede wszystkim atrakcyjne wizualnie, a dodatkowo powinny być hodowane w cyklu wnętrze-zewnętrze. Oznacza to, że podczas zimnych pór roku będą doskonałą ozdobą mieszkania, zaś gdy dnie staną się ciepłe – krzewy cytrusowe staną na balkonie, by ozdabiać balkon. Rośliny egzotyczne dobrze sprawdzające się w hodowli doniczkowej to m.in.:

  • cytryny,
  • pomarańcze i mandarynki,
  • kumkwat,
  • granat karłowaty,
  • jagody goji.

Pozostaw komentarz