Czas na remont – co zrobić z odpadami i gruzem?

Czas na remont – co zrobić z odpadami i gruzem?

Remont to zawsze wielkie wydarzenie. Najpierw jest wiele planów, potem projekty zmian, zakup materiałów budowlanych i wreszcie prace remontowe. Jednak aby efekt był naprawdę zachwycający trzeba również zaplanować sprzątanie po remoncie.

Rzadko, przygotowując się do remontu zdajemy sobie sprawę, ile odpadów generuje takie wydarzenie. Tymczasem podczas prac budowlanych powstaje wiele śmieci, takich jak zbite tynki, stara armatura sanitarna, wymieniana właśnie stolarka drzwiowa i okienna, stare rury, zdarte tapety czy opakowania po materiałach budowlanych. Niestety nie można tego wszystkiego wyrzucić do zwykłego kubła na odpady komunalne. Gdzie zatem wyrzucić śmieci po remoncie?

Gdzie wyrzucić gruz po remoncie?

Podczas remontu zwykle powstaje dość dużo gruzu. To ten rodzaj odpadu, który należy wywieźć w odpowiedni sposób. Trzeba to jednak zrobić zgodnie z zasadami wywozu odpadów innych niż standardowe. W przeciwnym wypadku można narazić się na duże kary finansowe, nie wspominając już o niszczeniu środowiska naturalnego.

Dlatego też, jeśli nie wiemy, jak pozbyć się gruzu po remoncie, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia firmy zajmującej się tym profesjonalnie. Z pewnością użyczy nam ona specjalne kontenery na gruz po remoncie. Umożliwi to zgromadzenie w jednym, zabezpieczonym miejscu dużej ilości gruzu, co pozwoli także na uniknięcie remontowego bałaganu i zachowanie porządku na podwórzu przy remontowanym budynku.

Potrzebny specjalny kontener

Każdy, kto rozpoczyna remont i wie, że będzie musiał wyrzucić gruz, ma obowiązek zamówić specjalnie przeznaczony do tego kontener. Zwykle takimi sprawami zajmuje się ekipa budowlano-remontowa, jeśli to ona prowadzi cały remont. Najczęściej to właśnie jej pracownicy najlepiej wiedzą, ile gruzu może powstać w trakcie prac, jaki to będzie gruz i jak dużo miejsca mogą zająć odpady remontowe. Posiadając taką wiedzę łatwiej zamówić specjalny kontener.

Z kolei, jeśli remont mieszkania prowadzony jest we własnym zakresie, kontener na odpady remontowe można po prostu samodzielnie zamówić online. Zostanie od dostarczony w wyznaczonym terminie i odebrany już po zakończeniu prac budowlanych.

Jak pozbyć się gruzu po remoncie?

Zamawiając odpowiedni kontener, trzeba jednak pamiętać, aby podać, jaki rodzaj odpadów remontowych będzie wywożony. Dzielą się one na cztery grupy. Pierwsza z nich to tzw. czysty gruz – ceglany, betonowy oraz ziemia i kamienie.  Do drugiej grupy, tzw. gruzu zmieszanego zaliczają się wymieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego i takie elementy wyposażenia, jak płyty gipsowo-kartonowe, styropian, terakota, ceramika czy armatura łazienkowa. Natomiast trzecia grupa to gruz zanieczyszczony, m.in. tynk, złom, ale również panele podłogowe, panele ścienne, folia malarska, futryny oraz różnego rodzaju opakowania po materiałach budowlanych. Ostatnia grupa to tzw. inne odpady budowlane, m.in. resztki materiałów izolacyjnych, tapety, okleiny, folie, ceramika, wełna szklana, styropian, szkło, drewno, tworzywa sztuczne i różne metale.

Pozostaw komentarz