Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie roślin ogrodowych?

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie roślin ogrodowych?

Każdy ogród potrzebuje pięknych roślin. Ich wybór nie zawsze jest łatwym zadaniem, ponieważ dostępnych jest wiele wspaniałych gatunków, różniących się pomiędzy sobą pod kilkoma względami. Na problem z podjęciem ostatecznej decyzji zazwyczaj narzekają szczególnie początkujący hodowcy roślin. Warto byłoby zatem zwrócić uwagę na kilka spraw, które powinno się brać pod uwagę, dokonując tego ważnego wyboru.

Wielkość ogrodu

Pierwsza istotna kwestia to wielkość ogrodu. Bez wątpienia spora ilość osób pragnęłaby posiadać obok swojego domu duże drzewa, takie jak wierzby czy dęby, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Często zdarza się, że przestrzeń wokół domu jest niewielka. W takim przypadku trzeba ograniczyć swoje plany względem wyglądu ogrodu. Warto zwrócić uwagę na mniejsze drzewka ozdobne, jak również na różnego rodzaju krzewy kwiatowe. Ci, którzy cieszą się posiadaniem dużego ogrodu, poza wspominanymi już większymi drzewami, mogą zainteresować się także krzewami czy drzewkami owocowymi.

Warunki glebowe

Druga sprawa, której bez wątpienia nie powinno się ignorować, to warunki glebowe w danym ogrodzie. Niestety, może być to pewne ograniczenie dla osób, które pragną wybrać gatunki, wymagające szczególnie żyznych gleb. Można wprawdzie podjąć próbę hodowli roślin w mniej sprzyjających warunkach, jednak trzeba wówczas liczyć się z tym, iż taka próba może się nie udać.

Wiedza o gatunkach roślin

Nie powinno się także dokonywać wyboru roślin, nie biorąc pod uwagę swojej wiedzy na temat poszczególnych gatunków. Trzeba pamiętać o tym, że niektóre rośliny wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo ważne jest zatem to, żeby wiedzieć, jak postępować z wybranymi gatunkami, jak również mieć czas i energię na wykonywanie wszystkich związanych z tym zadań. Wiele osób nie przywiązuje do tego zbyt dużej wagi, co zazwyczaj kończy się utratą roślin.

Nie ulega wątpliwości, że wybór roślin do ogrodu to bardzo ważne zadanie. Podejmując decyzje trzeba brać pod uwagę różne sprawy, aby nie żałować później dokonanego zakupu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej wstrzymać się z decyzją, zanim nie będzie się pewnym słuszności swojego wyboru.

Pozostaw komentarz