Prace ogrodowe do wykonania w październiku

Prace ogrodowe do wykonania w październiku

Posiadając ogród, pewnie zastanawiasz się jakie masz prace ogrodowe do wykonania w październiku. Październik to praktycznie końcówka zbiorów w sadach i ogródkach warzywnych. To także czas wzmożonej pracy i porządkowania rabat w ogrodzie. Zobacz jakie prace Cię czekają.

Prace ogrodowe w październiku:

  1. sadzenie drzew i krzewów;
  2. planowanie i sadzenie kwiatów na grządkach;
  3. grabienie, spulchnianie i użyźnianie ziemi;
  4. zebranie zbiorów jabłek, gruszek i pigwy;
  5. usuwanie chorych i uschniętych części roślin;

Październik to nadal pojawiająca się słoneczna pogoda, ale mniej intensywne słońce i szybsze zachody – co wiążę się z mniejszą ilością światła dla roślin. Mimo to październik jest miesiącem, w którym sadzimy krzewy, drzewa i niektóre odmiany kwiatów. Pamiętaj, że w październiku zdarzają się już poranne przymrozki, a nawet opady śniegu. To ostatni dzwonek, aby zadbać o trawnik i uporządkowanie rabat.

Co zakwitnie w październiku?

Przede wszystkim są to astry, aksamitki, cynie i dalie. Kwitnące krzewy to wrzosy, róże oraz hortensje. Także mimo coraz niższych temperatur ogród nadal wygląda kolorowo i ciekawie. Oczywiście, jeśli w planowanym projekcie wzięto pod uwagę porę kwitnienia roślin.

Zbiór owoców w październiku

Najpierw zbieramy owoce dojrzałe i duże, pozostałe zostawiamy. Jabłka i gruszki są odporne na temperatury do -3 stopni C. Zbiór śliwki Węgierki przeciąga się nawet do połowy października. Ważne, aby owoców nie zbierać po porannych przymrozkach – skraca się wtedy ich czas przechowywania. Z kolei przy owocach późniejszych odmian jemy je dopiero po kilku tygodniach od zbioru.

Przy sortowaniu owoców wybieraj tylko zdrowe i nieuszkodzone okazy. Przechowuj je w chłodnym i ciemnym miejscu – zbyt suche powietrze źle działa na zbiory.

Pielęgnacje krzewów i drzew jesienią

Po zebraniu owoców zabieramy się do oczyszczania krzewów i drzewek – usuwamy chore i zniszczone części roślin. Zbieramy tzw. „mumie” – zasuszone owoce. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko gorszych zbiorów w przyszłym roku czy obumarcia całego drzewa. Jeśli mieliśmy rozmieszczone pułapki na szkodniki także je usuwamy.

Jeśli zauważysz bulwy lub zgrubienia usuń gałąź z odstępem 15 cm od zwyrodnienia – prawdopodobnie jest to rak. Warto użyć balsamów lub substancji przyspieszających gojenie. Tak samo postępujemy, gdy na gałęziach pojawiły się czerwone, małe grudki. Pamiętaj, że zarażone gałęzie należy spalić – takich odpadów zielonych nie dodajemy do kompostu!

Prace ogrodowe w październiku to także sadzenie nowych drzewek i krzewów – głównie drzewek owocowych – jabłoni, brzoskwini, gruszek czy śliwek.

Po raz ostatni usuwamy wszystkie chwasty, nawozimy ziemię kompostem lub nawozem i zabezpieczamy przed mrozem słomą, kartonem lub specjalną matą ocieplającą.

Prace w ogrodzie w październiku

Sadzimy głównie rośliny cebulowe – krokusy, hiacynty czy tulipany – wybieramy zdrowe i duże cebulki bez widocznych uszkodzeń. Następnym krokiem jest podlewanie i okrycie po pierwszych przymrozkach. Październik to też ostatni moment, aby wypielić wszystkie chwasty i przekopać rabaty.

Także zakasuj rękawy i bierz się do pracy, aby wiosną cieszyć się pięknym ogrodem.

Pozostaw komentarz