Prace ogrodowe do wykonania w październiku

Prace ogrodowe do wykonania w październiku

Posiadając ogród, pewnie zastanawiasz się jakie masz prace ogrodowe do wykonania w październiku. Październik to praktycznie końcówka zbiorów w sadach i ogródkach warzywnych. To także czas wzmożonej pracy i porządkowania rabat w ogrodzie. Zobacz jakie prace Cię czekają.

Prace ogrodowe w październiku:

  1. sadzenie drzew i krzewów;
  2. planowanie i sadzenie kwiatów na grządkach;
  3. grabienie, spulchnianie i użyźnianie ziemi;
  4. zebranie zbiorów jabłek, gruszek i pigwy;
  5. usuwanie chorych i uschniętych części roślin;

Październik to nadal pojawiająca się słoneczna pogoda, ale mniej intensywne słońce i szybsze zachody – co wiążę się z mniejszą ilością światła dla roślin. Mimo to październik jest miesiącem, w którym sadzimy krzewy, drzewa i niektóre odmiany kwiatów. Pamiętaj, że w październiku zdarzają się już poranne przymrozki, a nawet opady śniegu. To ostatni dzwonek, aby zadbać o trawnik i uporządkowanie rabat.

Co zakwitnie w październiku?

Przede wszystkim są to astry, aksamitki, cynie i dalie. Kwitnące krzewy to wrzosy, róże oraz hortensje. Także mimo coraz niższych temperatur ogród nadal wygląda kolorowo i ciekawie. Oczywiście, jeśli w planowanym projekcie wzięto pod uwagę porę kwitnienia roślin.

Zbiór owoców w październiku

Najpierw zbieramy owoce dojrzałe i duże, pozostałe zostawiamy. Jabłka i gruszki są odporne na temperatury do -3 stopni C. Zbiór śliwki Węgierki przeciąga się nawet do połowy października. Ważne, aby owoców nie zbierać po porannych przymrozkach – skraca się wtedy ich czas przechowywania. Z kolei przy owocach późniejszych odmian jemy je dopiero po kilku tygodniach od zbioru.

Przy sortowaniu owoców wybieraj tylko zdrowe i nieuszkodzone okazy. Przechowuj je w chłodnym i ciemnym miejscu – zbyt suche powietrze źle działa na zbiory.

Pielęgnacje krzewów i drzew jesienią

Po zebraniu owoców zabieramy się do oczyszczania krzewów i drzewek – usuwamy chore i zniszczone części roślin. Zbieramy tzw. „mumie” – zasuszone owoce. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko gorszych zbiorów w przyszłym roku czy obumarcia całego drzewa. Jeśli mieliśmy rozmieszczone pułapki na szkodniki także je usuwamy.

Jeśli zauważysz bulwy lub zgrubienia usuń gałąź z odstępem 15 cm od zwyrodnienia – prawdopodobnie jest to rak. Warto użyć balsamów lub substancji przyspieszających gojenie. Tak samo postępujemy, gdy na gałęziach pojawiły się czerwone, małe grudki. Pamiętaj, że zarażonych gałęzi nie dodajemy do kompostu! Takie odpady można zlecić do wywozu na http://skiprex.com/.

Prace ogrodowe w październiku to także sadzenie nowych drzewek i krzewów – głównie drzewek owocowych – jabłoni, brzoskwini, gruszek czy śliwek.

Po raz ostatni usuwamy wszystkie chwasty, nawozimy ziemię kompostem lub nawozem i zabezpieczamy przed mrozem słomą, kartonem lub specjalną matą ocieplającą.

Prace w ogrodzie w październiku

Sadzimy głównie rośliny cebulowe – krokusy, hiacynty czy tulipany – wybieramy zdrowe i duże cebulki bez widocznych uszkodzeń. Następnym krokiem jest podlewanie i okrycie po pierwszych przymrozkach. Październik to też ostatni moment, aby wypielić wszystkie chwasty i przekopać rabaty.

Także zakasuj rękawy i bierz się do pracy, aby wiosną cieszyć się pięknym ogrodem.

Pozostaw komentarz