Urządzenia przydatne w dużym ogrodzie

Urządzenia przydatne w dużym ogrodzie

Wiosna to ta pora roku, gdzie zieleń za oknem niezwykle nas cieszy, dlatego z przyjemnością spędzamy czas w ogrodzie w gumowych rękawicach i z grabiami w dłoni. Im większy mamy teren działki, tym z pewnością więcej czeka nas pracy. Nie musi być jednak ona ciężka, ponieważ w sklepach ogrodowych jest dostępny cały szereg maszyn i urządzeń, które mają za zadanie ułatwić nam kilka czynności.

Otoczenie domu jest miejscem, które w pierwszej kolejności widzimy za oknem, dlatego czas poświęcony na pielęgnację ogrodu należy zazwyczaj do tych czynności, które wykonujemy chętnie i bez przymusu. Warto jednak urozmaicić narzędzia pracy, które pozwolą nam jak szybciej cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem. Taka jednorazowa inwestycja z pewnością zwróci się chociażby w zdrowiu, które z pewnością zaoszczędzimy. Oto kilka wartościowych i pożytecznych propozycji, które mogą okazać się wkrótce niezbędne także w twoim ogrodzie.

Kosiarka

Jest to urządzenie podstawowe, które z pewnością wielu posiadaczy dziełek już ma. Jednak jeżeli jesteś jeszcze przed takim wyborem i zastanawiasz się czy w ogóle taki sprzęt jest potrzebny, to owszem, zdecydowanie warto. W dużym ogrodzie najlepiej sprawdzą się kosiarki elektryczne lub spalinowe, ponieważ te ręczne i bębnowe mają z reguły małą moc i sprawdzają się tylko na równej powierzchni do 50m2. Kosiarki elektryczne charakteryzują się cichszą pracą niż modele spalinowe, w dodatku są ekologiczne. Świetnie radzą sobie z nierównym terenem, jednak moc silników waha się między 700-1500 W i wymagają zasilania kablem elektrycznym. Kosiarki spalinowe natomiast nadają się do obszernych terenów, z wysoką a nawet mokrą trawą. Kłopotliwa jednak może być wymiana oleju oraz wyższe koszta utrzymania takiego urządzenia. Przed dokonaniem zakupu warto zwrócić uwagę także na parametry, jednym i dość istotnym z nich jest regulacja wysokości cięcia. Najlepiej sprawdzą się częściowo lub w pełni scentralizowane, ponieważ tylko w ich przypadku eliminuje się problem z systemem niezależnego podnoszenia osi. innym rozwiązaniem może być kosiarka hybrydowa, akumulatorowa lub w przypadku naprawdę sporej murawy – kosiarki traktowe.

Kosiarka spalinowa

Opryskiwacz ciśnieniowy

Urządzenie przydatne przy rozprowadzaniu nawozów i środków ochronnych roślin. Jest to kluczowy element podczas pielęgnacji ogrodu, ponieważ w łatwy sposób można zaaplikować nawóz w przypadku bardziej obszernych terenów zielonych. Opryskiwacz umożliwia dojście do trudno dostępnych części działki, znacznie usprawniając pracę przy zabiegach pielęgnacyjnych.  Nawozy dbają o odpowiednie zakwaszenie gleby oraz wzmacniają korzenie i całą strukturę roślin, dlatego warto wyposażyć się w narzędzie, które nada komfort i zmniejszy wkład naszego czasu pracy.  Dostępnych jest kilka wariantów, a różnią się od siebie parametrami, sposobem trzymania i oczywiście pojemnością. Dla potrzeb domowych, stosowanie do kwiatów balkonowych i doniczkowych, wystarczy opryskiwacz ręczny, jednak na dużym otwartym terenie swoje zastosowanie znajdą już opryskiwacze ciśnieniowe, sadownicze i ogrodowe. W dodatku, naramienne oraz plecakowe modele są niezwykle wygodne w użyciu, dzięki czemu praca na działce staje się przyjemniejsza.

Opryskiwacz ciśnieniowy

Zamiatarki

Duży ogród to duża odpowiedzialność za jego pielęgnację. Nie zawsze jest jednak czas, by biegać ze szczotką i odgarniać opadające listki, gałązki i całe nagromadzone przez wiatr zanieczyszczenia z naszych chodników. Coraz więcej osób decyduje się więc na urządzenie, które z pełną dokładnością  oczyści podjazdy, zbierze liście, a także piasek i żwir. Zamiatarka Kärcher posprząta chodniki prawie pięć razy szybciej niż przy pomocy typowej miotły. Istnieje kilka rodzajów tych urządzeń, dla osób ze stosunkowo niewielkim podjazdem lub z ogrodowymi ścieżkami z kamiennych płytek, polecane są zamiatarki ręczne, które są bardzo proste w użyciu. Wyposażone są w szczotki  zbierające zanieczyszczenia, które od razu kierowane są do zamontowanego kosza. Do dyspozycji są także zamiatarki spalinowe, które dodatkowo posiadają napęd, więc nie trzeba ich pchać.

zamiatarka ogrodowa Karcher

Rozdrabniarka gałęzi

Wszystkie zakamarki już wysprzątane, wyeliminowane liście i suche patyki spośród nowych sadzonek, no i właśnie, co dalej z nimi począć? Współczesnym rozwiązaniem cieszącym się dużą popularnością jest rozdrabniarka, która jak sama nazwa wskazuje, sieka pędy i średniej grubości gałęzie. Tak jak w powyższych urządzeniach, te także dzielą się na elektryczne i spalinowe, a różnią się mocą silnika i grubością rozdrabnianych gałęzi. W ogrodowych pracach porządkowych wystarczy model elektroniczny, który świetnie poradzi sobie z patykami, będącymi pozostałością po prostych porządkach wiosennych. Powstałą miazgę można swobodnie wykorzystać w ogrodzie, na przykład jako kompost, ściółkę lub korę. Taki nawóz pozytywnie wpływa na wzrost roślin oraz ich stan zdrowia.

Rozdrabniarka gałęzi

Wertykulator

Ostatnią propozycją, która może okazać się niezbędna w ogrodzie to maszyna, której zadaniem jest nacinanie nożami warstwy podłoża. Takie działanie ma duże znaczenia dla gleby w naszym ogrodzie, ponieważ wertykulator napowietrza ją i rozluźnia, dzięki czemu woda lepiej wchłania się w głąb korzeni. Rozpulchnienie gleby jest bardzo czasochłonne, jeżeli czynność tę wykonujemy ręcznie, dlatego maszyna do tego przeznaczona może okazać się  wręcz nieoceniona, bo przecież bujny zielony trawnik to marzenie każdego działkowicza. Zadaniem wertykulatora jest usunięcie starych lub martwych splotów trawy, w której mogą rozwijać się szkodliwe bakterie i grzyby. Maszyna jest także pomocna przy usuwaniu mchów i płytkich chwastów, które zabierają miejsce kwotom i rośliną.

Wertykulator

There are 1 Comment

  1. Posted by Jobarla Odpowiedz

    Fajnym gadżetem jest też ciągniczek zamiast kosiarki. Jak ma się duży ogród to wątpię, że komuś się chce biegać po całym terenie i kosić. To dość męcząca praca… Chociaż zapach świeżo skoszonej trawy ją wynagradza. 😉

Pozostaw komentarz