Wygrać z ogrodowym bałaganem

Wygrać z ogrodowym bałaganem

W idealnym świecie teren za domem powinien być oazą spokoju, służącą relaksowi na świeżym powietrzu i spędzaniu miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi. Jednak, jak wiadomo już od dawna – świat nie jest idealny. Dlatego wiele przydomowych ogródków bardziej przypomina dziką łąkę lub składowisko rupieci niż wymarzone miejsce na odpoczynek w cieniu drzew. Wynika to często z braku czasu i funduszy oraz ograniczonej przestrzeni w domu – niepotrzebne meble czy rzadko używane narzędzia lądują wtedy w ogródku, najczęściej z planem „uporządkowania później”, który nigdy nie wchodzi w życie.

141683713816048100Nie musi tak być. Przy rozsądnym planowaniu i odrobinie czasu poświęconego na przeglądaniu ofert sklepów z wyposażeniem ogrodu, może się okazać, że urządzenie wymarzonego salonu na świeżym powietrzu wcale nie musi być tak kosztowne i czasochłonne, jak pewnie wiele osób uważa. Projekt najlepiej jest rozpocząć od dokładnego zmierzenia dostępnej przestrzeni i zastanowienia się, jak chcemy jej używać. W zależności od funkcji, możemy podzielić ogród na strefy: wypoczynkowa, jadalna, gospodarcza, dziecięca, „hodowlana” (jeśli planujemy uprawiać warzywa lub owoce). Położenie poszczególnych obszarów wyznaczmy w odległości od domu – najbliżej strefy rekreacyjne, ponieważ najwygodniej jest je mieć zaraz przy wejściu do ogrodu, z tyłu strefy gospodarcze, ponieważ są rzadziej odwiedzane i najmniej reprezentacyjne.

Kiedy już wiemy, co i gdzie ma się znaleźć w ogrodzie, czas przejść do kompletowania wyposażenia. Praktyczne i estetyczne meble ogrodowe, takie jak stoły, ławy, leżaki czy altany znajdziemy w niewygórowanych cenach w wielu centrach ogrodniczych i sklepach internetowych. Obecnie dostępnych jest wiele nowoczesnych materiałów, takich jak technorattan, które nie tylko świetnie się prezentują, ale także idealnie sprawdzają się w naszych warunkach pogodowych. W części gospodarczej ogrodu powinniśmy konieczne zrobić miejsce na domki ogrodowe, gdzie bez problemu ukryjemy wszystkie narzędzia i sprzęty, takie jak grill czy kosiarka a także wiele „rupieci”, których chcemy się pozbyć z domu ale nie możemy ich jeszcze wyrzucić.

There are 1 Comment

  1. Posted by KRSnet Odpowiedz

    Mam pytanie może nie adekwatne do tego artykułu, ale nie mogę znaleźć u was żadnego forum. Pytanie brzmi (proszę wybaczyć jeśli jest durne/naiwne): Czy się kierować przy wyborze żywej choinki na święta Bożego Narodzenia?

    Z góry dziękuję za pomoc!!!

Pozostaw komentarz