Barszcz Sosnowskiego, nazywany również barszczem kaukaskim lub zemstą Stalina, jest rośliną, która ma mocno szkodliwy wpływ na zdrowie, a także jest niezwykle inwazyjna i szybko się rozprzestrzenia. Kontakt z rośliną może prowadzić do rozległych oparzeń, w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Dowiedz się, jak rozpoznać chwast oraz co robić w przypadku poparzeń.
Skąd wziął się barszcz Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu gór Kaukaz. Do Europy został przywieziony jako roślina pastewna, jednak po niedługim czasie jego uprawa została wstrzymana z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie niesie dla zdrowia. Jego niezwykle agresywna natura pozwoliła mu jednak rozprzestrzeniać się bez pomocy człowieka. Obecnie jego uprawa, rozmnażanie i sprzedaż są w Polsce objęte prawnym zakazem.
Barszcz Sosnowskiego – jakie niesie zagrożenie?
Każdego roku notuje się około 40-50 tysięcy zatruć i oparzeń barszczem Sosnowskiego. Wystarczy zaledwie nieco ponad minuta kontaktu z rośliną, a furokumaryny – związki w niej zawarte – pod wpływem promieni UVA zaczynają reagować i wywoływać poparzenia.
Poznaj objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego
- Poparzenia I stopnia. Obejmuje wyłącznie naskórek, wywołuje rumień i lekką opuchliznę. Objawia się bolesnym pieczeniem skóry. Proces gojenia może generować blizny.
- Poparzenia II stopnia. Pojawią się silne zaczerwienia i obrzęk. Poparzenie wywołuje reakcję organizmu w formie tworzenia się pęcherzy wypełnionych płynem surowicznym. Poparzenie II stopnia jest silnie bolesne, goi się do dwóch tygodni, a na skórze pozostają niewielkie przebarwienia.
- Poparzenia III stopnia. Skórę obejmuje powierzchowna martwica, która objawia się bieleniem skóry i pojawieniem się na niej czerwonych punktów. Uszkodzenie zakończeń nerwowych powoduje, że odczuwalny ból jest lżejszy niż w przypadku mniej groźnych poparzeń. Proces gojenia trwa nawet trzy tygodnie i pozostawia widoczne blizny.
Co robić w przypadku poparzenia?
Objawy poparzeń barszczem Sosnowskiego pojawiają się po dobie lub dwóch od momentu kontaktu z rośliną. W pierwszej kolejności należy przemyć skórę wodą z mydłem i odizolować ją o działania promieni słonecznych. Następnie, w razie pogarszania się stanu, skontaktować się z lekarzem.
Każde siedlisko barszczu Sosnowskiego powinno zostać zgłoszone odpowiednim organom. Możesz zrobić online przez stronę barszcz.edu.pl lub poinformować Straż Miejską.
Jak rozpoznać roślinę?
Barszcz Sosnowskiego przypomina przerośnięty koper, ponieważ kwitnąc, obrasta białymi kwiatami ułożonymi w wypukłą rozetę. Chwast posiada jednak kilka cech, które pomogą go rozpoznać. Są to:
- gruba, bruzdowata łodyga pokryta fioletowymi plamami,
- szybki rozrost, dzięki któremu roślina osiąga nawet 4 metry wysokości,
- duże, szerokie liście, które układają się piętrowo.
Gdzie najłatwiej go spotkać
Barszcz Sosnowskiego przystosowuje się do różnych warunków, można zatem spotkać go na polach i łąkach, w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, a także na ogródkach działkowych. Chwast ma swoje skupiska na terenie całej Polski, jednak największa ich ilość znajduje się na Pomorzu, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, a także w centralnej części kraju.