Donica ogrodowa – czym kierować się przy wyborze?

Donica ogrodowa – czym kierować się przy wyborze?

Wydawać by się mogło, że wybór donicy do ogrodu nie powinien stanowić żadnego problemu. Nic bardziej mylnego. Donica ogrodowa powinna zostać dopasowana do roślin, jakie chcesz w niej posadzić oraz do stylu, w jakim urządzony jest Twój ogród. Chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat wyboru donicy ogrodowej? Przeczytaj ten artykuł.

Jaka jest idealna donica do ogrodu?

Tak naprawdę nie istnieje jedna uniwersalna donica do ogrodu. Jej wybór uzależniony jest od wielu czynników, takich jak np. styl ogrodu czy rodzaj rośliny, jaką chcesz posadzić. Niezależnie od tych czynników wszystkie donice ogrodowe powinny być odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Mróz, deszcz czy śnieg – to one mogą zniszczyć Twoją donicę oraz znajdującą się w niej roślinę. Donica ogrodowa powinna być wytrzymała i stabilna, aby nie przewróciła się pod wpływem podmuchu wiatru. Szkodliwe dla tego rodzaju donic mogą być także bezpośrednio padające na nie promienie słoneczne, a także zbyt duża wilgoć. Jeśli chodzi o materiał, to najlepiej dopasować go (podobnie jak donicę) do stylu ogrodu oraz uprawianych w nim roślin. Z jakich materiałów donice ogrodowe wybrać?

Drewniane

Nie nagrzewają się w upalne dni i dodatkowo chronią podłoże przed nadmierną utratą wody. Ze względu na możliwość szybkiego zniszczenia takiej donicy, warto zabezpieczyć ją preparatem ochronnym.

Ceramiczne

Ceramiczne donice do ogrodu najczęściej występują w różnych kształtach – w związku z tym będą pasowały do roślin o ozdobnych liściach. Jeżeli nieobce są dla Ciebie kwestie związane z ekologią, to donica ceramiczna będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Ceramika jest bowiem naturalnym ekologicznym materiałem.

Gliniane

Gliniane donice ogrodowe są bardzo ciężkie, dlatego najlepiej prezentują się na ogrodowych murkach lub tarasie. Są wręcz stworzone do tworzenia eleganckich kompozycji kwiatowych z 2-3 roślin – najlepiej tych kwitnących na pełnym słońcu.

Rattanowe

Donice z rattanu są wysoce odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne. Łatwo utrzymać je w czystości. Donice rattanowe dostępne są w sklepach w szerokiej gamie kolorów, kształtów oraz wzorów.

Metalowe

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do donic metalowych jest aluminium lub cienka stal. Takie donice będą pasowały do ogrodów urządzonych w stylu nowoczesnym. W metalowych donicach niezwykle elegancko prezentować się będą kompozycje z ziół.

donice ogrodowe

Dobór donicy ogrodowej do wybranej rośliny

Ogrodową donicę musisz dobrać przede wszystkim do rodzaju rośliny, jaką chcesz w niej posadzić. Weź pod uwagę następujące kwestie.

  • Jaką dana roślina ma wysokość?
  • Czy rozrośnie się w ciągu kilku najbliższych lat?
  • Jaka jest wielkość jej bryły korzeniowej?

Nie wybieraj donicy zbyt małej, ponieważ mocno rozbudowana roślina się w niej nie zmieści. Nie decyduj się także na donicę za dużą – bezpieczniej będzie w miarę wzrostu rośliny regularnie przesadzać ją do większej donicy niż włożyć ją od razu do największej. Jak zatem dopasować donicę ogrodową do rośliny? Wysokość donicy powinna być równa około 1/3 wysokości rośliny. Jeśli planujesz posadzić w ogrodzie małe drzewka lub krzewy, najlepsza dla nich będzie donica o średnicy nie mniejszej niż 50 centymetrów i nieco większej głębokości.

Dopasowanie donicy do estetyki ogrodu

Rodzaj rośliny to jedno, ale nie należy zapominać także o aspekcie wizualnym całego ogrodu. Przypadkowo wybrane donice niepasujące do siebie wzorem czy kolorem nie oddadzą w pełni piękna Twojego ogrodu. Rośliny posadzone w donicach ogrodowych mają stanowić dekorację nie tylko ogrodu, ale także tarasu, drzwi wejściowych lub ścieżki przed domem. Jakimi zasadami kierować się przy dopasowaniu donicy do miejsca?

Pozostaw komentarz