Donica ogrodowa – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Donica ogrodowa – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Nie da się zaprzeczyć, że jednym z najlepszych sposobów na udekorowanie ogrodu są oryginalne donice. Na rynku jest ich ogromny wybór, co często może rodzić problemy dotyczące tego, jaką powinieneś wybrać. Jakie są najważniejsze sprawy podczas zakupu donicy i na co konkretnie zwracać uwagę?

Gdzie popełniamy błędy najczęściej?

Przede wszystkim zawsze zwracam uwagę wyłącznie na aspekty wizualne. Oczywiście wygląd, jaki będzie miała donica ogrodowa jest ważny, niemniej jednak należy zainteresować się również jakością materiału, z którego została wykonana. Nierzadko zdarza się, że wiele donic już po pierwszym roku użytkowania zaczyna się kruszyć i trzeba ją wymienić, bowiem jest mocno podniszczona.

Warto od razu zastanowić się nad tym, jakie konkretnie rośliny chcesz tam posadzić i gdzie będą one zimować. Jest to ważne, ponieważ nie każdy typ donicy będzie nadawał się do trzymania na zewnątrz w warunkach zimowych. Jeśli więc zamierzasz trzymać donice w ogrodzie również zimą, to najlepiej jest wybrać odporne na mróz i specjalnie zaimpregnowane.

Nie należy kupować pod wpływem impulsu, bowiem potem może okazać się, że donica ogrodowa jednak nie pasuje do naszego ogrodu czy tarasu. Warto jest unikać tzw. artystycznego chaosu. Czyli jeśli Twój taras jest zrobiony głównie z drewna, to warto byłoby zadbać o to, aby donice były o podobnej fakturze. Dzięki temu bardzo dobrze wkomponują się w daną przestrzeń.

Co można sadzić w donicach?

Oczywiście wszystko zależy od tego, jakie masz upodobania, np. małe ceramiczne doniczki świetnie nadają się do sadzenia ziół. Jeśli zależy nam na krzewach, to wtedy warto byłoby pomyśleć o donicach, które będą większe i takie będą się najlepiej nadawały na taras. Z kolei podłużne donice sprawdzą się w kolorowych kwiatach.

W sieci można znaleźć sporo ciekawych aranżacji tarasów, balkonów, czy ogrodów, w których donica ogrodowa gra pierwszoplanową rolę. Warto jest podpatrywać rozwiązania innych, bowiem może to stanowić wspaniałą inspirację do własnych działań.

Pozostaw komentarz