Jakie kwiaty z ogrodu do wiązanki na grób?

Jakie kwiaty z ogrodu do wiązanki na grób?

Na grób oprócz zniczy zabieramy ze sobą wiązanki lub wieńce. Mogą być wykonane z żywych lub sztucznych kwiatów. Jakie kwiaty wybrać? Czy te z ogrodu się sprawdzą?

W zależności od tego, jak długo chcemy zostawić wiązanki i wieńce na grobie lepszym wyborem mogą okazać się sztuczne kwiaty. Lepiej zniosą przymrozki, deszcz i niezbyt przyjazną listopadową pogodę.

Jeśli decydujesz się na świeże kwiaty, wybierz 3-4 rodzaje i własnoręcznie przygotuj wiązankę.

Jakie kwiaty z ogrodu do wiązanki na grób?

  1. Chryzantemy
  2. Goździki
  3. Irysy
  4. Lilie
  5. Róże

Najbardziej popularnymi jesiennymi kwiatami są oczywiście chryzantemy – dobrze znoszą złe warunki pogodowe, co roku pojawiają się także nowe odmiany. Często stawia się je w doniczkach po kilka sztuk na grobie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kwiatów?

Przede wszystkim Wszystkich Świętych obchodzi się 1 listopada – pogoda wyjątkowo nie sprzyja zachowaniu świeżości w przypadku ciętych kwiatów. Dlatego wybierając je należy zwrócić uwagę na ich odporność na zimno.

Jeśli nie masz w swoim ogrodzie chryzantem do przygotowania wiązanki możesz użyć innych kwiatów ze swojego ogrodu. Lilie po usunięciu pylnika dłużej zachowają świeżość – wystarczy ułożyć na dużych zielonych liściach (np. draceny lub asparagusa) 3-4 sztuki i związać. Popularne w wiązankach są także kalie dostępne w kilku różnych kolorach: białym, kremowym, bordowym lub pomarańczowym. Goździki, które wytrzymają dłużej w kompozycji po usunięciu dolnych liści. Pozostałe to frezje, cynie i astry. Gdy wybieramy róże warto wybierać te niezupełnie rozwinięte, a końcówki ściąć po skosie.

Co oprócz kwiatów w wiązance?

Dla uzupełnienia dodajemy najczęściej kilka gałązek ze świerka lub jodły. Jeśli mamy w ogrodzie ozdobne trawy także warto je wykorzystać. Usunięcie dolnych liści, przycięcie pędów pod skosem i wymiana wody raz na dwa dni zapewni dłuższą trwałość tak przygotowanej wiązanki.

Od czego zacząć przygotowanie wiązanki?

Zaczynamy od przygotowania bazy, najczęściej ze względu na trwałość wybierany jest świerk lub jodła. Następnie wybieramy jej kształt, który zależy od kształtu i wielkości podkładu (często w wiązankach widoczna jest obudowana plastikową siatką gąbka). Wiązanka może mieć kształt koła, krzyża lub serca.

Gdy mamy gotowe podstawowe elementy dobieramy kwiaty. Powinny być dopasowane pod względem wielkości i kolorystyki. Warto na nią zwrócić uwagę, ponieważ w Polsce przywiązuje się dużą uwagę do znaczenia kolorów. Kwiaty na grób osoby zmarłej w młodym wieku lub dziecka wybiera się w jasnych odcieniach: białym, kremowym lub pudrowym. Dla osób starszych częściej są to ciemniejsze barwy. Najlepiej używać róż, lilii, goździków, chryzantem lub frezji.

Jakie rośliny z ogrodu w doniczce?

Z przymrozkami dobrze radzą sobie pelargonie i bergamotki, które wsadzone w doniczkę nie wymagają też zbyt dużej opieki.

Własnoręcznie przygotowana wiązanka dla bliskiej zmarłej osoby jest sposobem na okazanie żalu i tęsknoty. Ale nie jest to proste zadanie do wykonania, dlatego wcześniej lepiej zamówić przygotowanie wiązanki specjaliście.

Pozostaw komentarz