Przesadzanie sadzonek – kiedy to zrobić?

Przesadzanie sadzonek – kiedy to zrobić?

Jeśli chodzi o drzewa, czy krzewy, to przesadzamy je bardzo rzadko. Jednak o wiele częściej robimy to z bylinami, które w żadnym wypadku nie mogą stale rosnąć wyłącznie w jednym miejscu. W tym artykule przedstawiamy, w jaki sposób prawidłowo przesadzać rośliny i kiedy należy to zrobić.

W jaki sposób przesadzać sadzonki?

Nie da się ukryć, że większość bylin potrzebuje co kilka lat przesadzenia w inne miejsce. Dzięki takiemu zabiegowi jeszcze lepiej rosną i mogą zachwycać swoim wyglądem przez kolejne sezony. Najlepszym sygnałem mówiącym o tym, iż już czas na przesadzenie jest fakt, że młode pędy pojawiają się już wyłącznie na obrzeżach kępy roślin, natomiast sam środek zasycha.

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że istnieją byliny, które z kolei bardzo źle znoszą zmianę miejsca i przesadzanie hamuje ich naturalny wzrost. Do takich należą m.in. piwonie.

Wszystkie byliny kwitnące na wiosnę należy przesadzać jesienią, a te, które kwitną latem i jesienią lepiej jest przemieszczać na wiosnę. Należy delikatnie rozkopać roślinę szpadlem, podkopując ją i podważając w taki sposób, aby nie uszkodzić zbyt wielu korzeni.

Kiedy można przesadzić rośliny w ogrodzie?

Zdecydowanie najlepiej rośliny znoszą przesadzanie w porach, kiedy nie jest zbyt gorąco. Lepiej, żeby było pochmurno i wilgotno. Jeśli natomiast jest bardzo ciepło, to wtedy prace w ogrodzie warto jest prowadzić albo wczesnym rankiem, albo późnym popołudniem, kiedy temperatura spada. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, aby rośliny w kolejnych godzinach nie uwiędły nam z powodu braku wody.

Zanim zaczniesz przesadzanie powinieneś przygotować dla rośliny nowe miejsce, czyli wykopać odpowiedniej wielkości dołek. Dodatkowo na jego dno nasypać żyznej ziemi. Jeśli zaś zachodzi potrzeba, aby przez jakiś czas rośliny przetrzymać po wyjęciu z ziemi, to najlepiej będzie je umieścić w plastikowym pojemniku wyłożonym mokrymi gazetami.

Warto jest trzymać się tych wszystkich wskazówek, bowiem wtedy zagwarantujesz swoim roślinom zdecydowanie najlepsze warunki do wzrostu. W przeciwnym razie może dojść do ich uszkodzenia i trzeba będzie kupić nowe, a tego na pewno chcesz uniknąć skoro się tutaj znalazłeś. Niewątpliwie na pielęgnację ogrodu należy poświęcić nieco czasu, ale za to potem możemy cieszyć się wspaniałymi efektami wizualnymi. W takim miejscu wtedy zdecydowanie chce się później spędzać czas z rodziną, czy znajomymi, np. na grillu.

Warto również zobaczyć poniższy film:

Pozostaw komentarz