Rośliny odstraszające owady – co posadzić przy altanie?

Rośliny odstraszające owady – co posadzić przy altanie?

Nadeszła ta pora roku – czas komarów oraz innych gryzących i irytujących owadów. Czy wiesz, że możesz je zatrzymać, sadząc przy altanie odpowiednie rośliny? A co najlepsze, można je znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym. Używanie roślin do odstraszania szkodliwych owadów jest łatwą, bezpieczną i naturalną alternatywą dla licznych chemikaliów.

Lawenda

Lawenda jest rośliną wieloletnią, która wymaga pełnego słońca, woli mieszkać w doniczkach z bogatą glebą, która nie jest zbyt wilgotna. To sprawia, że jest pięknym towarzyszem każdej altany ze swoimi jasnymi fioletowymi, różowymi lub białymi kwiatami. Zarówno liście, jak i kwiaty nie są mile widziane przez owady, a intensywny zapach lawendy z powodzeniem je odstrasza.

Nagietek

Oferuje charakterystyczny zapach, którego komary, ale również i niektórzy ogrodnicy, szczególnie nie znoszą. Nagietek zawiera związek stosowany w wielu preparatach chemicznych na odstraszenie owadów. Te piękne rośliny wolą pełną słońca i żyzną glebę. Choć można je sadzić z nasion, łatwiej przystosowują się już wyrośnięte osobniki. Oprócz odparcia ataku komarów, nagietki mogą być posadzone w pobliżu ogrodu, ponieważ odpychają owady, które żerują na młodych roślinach pomidora.

Mięta

Jedno z najskuteczniejszych ziół w walce z owadami. Dodatkowym bonusem jest to, że również uwalnia naszych pupili od pcheł i kleszczy. Sadząc miętę należy mieć to na uwadze, ponieważ bardzo często można spotkać się z tym, że psy wykopują tę roślinę i wcierają w sierść jej zapach.

Czosnek

Od szkodników po wampiry – czosnek jest znany z odstraszania wszystkich niechcianych gości. Zdolność czosnku do powstrzymania niepożądanych owadów została naukowo udowodniona, chociaż dokładny składnik wpływający na to działanie jest nieznany. Dodatkowo wzbogacenie swojej diety o czosnek zmniejsza ryzyko pojawienia się przeziębień, zapaleń i łagodzi objawy wielu chorób.

Bazylia

Bazylię można uprawiać w ogrodzie ziołowym lub w doniczkach na werandzie. Aby utrzymać owady z dala od siebie, zetnij garść liści i włóż je do kieszeni lub przetrzyj nimi skórę. Wydzielają one silniejszy zapach, jeśli połączymy je z cynamonem. Dodatkowym atutem jest to, że można używać bazylii w swoich ulubionych recepturach.

Pozostaw komentarz