Trawa w ogrodzie – kiedy możemy a kiedy powinniśmy ją sadzić?

Trawa w ogrodzie – kiedy możemy a kiedy powinniśmy ją sadzić?

Każda osoba, która zajmuje się ogrodem wie, jak ważnym jego elementem jest zadbany trawnik. Trawa w ogrodzie to przepiękna ozdoba, ale tylko wtedy, gdy właściwie ją pielęgnujemy. Kiedy powinno się ją siać?  Na co zwrócić uwagę?

Rodzaj mieszanki

Pamiętaj, aby dobrać odpowiedni rodzaj trawy do swojego ogrodu – pod uwagę bierz nasłonecznienie i rodzaj gleby. Masz do wyboru mieszankę traw do miejsc zacienionych lub odporną na silne światło. Ważne jest także przeznaczenie twojego trawnika. Czy będzie miejscem wypoczynku? Miejscem zabaw dla dzieci? Czy zamierzasz tam aktywnie spędzać czas? Jeśli trawnik nie będzie narażony na częste deptanie wybierz odmianę traw ozdobnych, w przeciwnym wypadku wybierz bardziej odporne mieszanki.

Podłoże

Kiedy już zdecydowałeś się na konkretną odmianę zadbaj o właściwie podłoże. Oczyść je z wszelkich chwastów, korzeni i zadbaj o jej właściwe spulchnienie. W przypadku, gdy ziemia jest zbyt gliniasta musisz dodać piasku, aby zmniejszyć ryzyko zastoju wody i zwiększyć jej przepuszczalność. Wskazane jest także wysypanie cienkiej warstwy próchnicy. Następnie podłoże należy dokładnie udeptać, wyrównać i zgrabić. Te czynności wykonujemy na około 2 tygodnie przed wysiewem.

Kiedy wysiew?

Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, aby trawę siać od wiosny do jesieni, jednak niekoniecznie zapewni nam to efekty, których moglibyśmy oczekiwać. Najlepszą porą po uwzględnieniu różnych czynników okazuje się okres pomiędzy sierpniem a pierwszą połową września. Dlaczego? Właśnie wtedy podłoże ma odpowiedni stopień nagrzania, wilgotności a poza tym jest to czas, w którym nasiona kiełkują w naturalnym środowisku.

Co z pozostałymi okresami siewu? Tak jak pisaliśmy możemy sadzić ją praktycznie przez pół roku, ale najbardziej sprzyjającymi dla traw miesiącami są sierpień i wrzesień. Trawa posadzona później może wcale nie wykiełkować, a z kolei wczesna wiosna to okres przymrozków, opóźnionego kiełkowania i rozwoju chwastów.

Zdecydowanie odradzamy też sadzenie trawnika w wakacje, kiedy temperatura jest bardzo wysoka, a wilgotność niska.

Jak sadzić trawę?

Najlepiej przeznaczyć na to cały dzień, kiedy jest pogodnie. Na 100 m2 potrzeba około 3-5 kg – więcej nasion należy wysiać w miejscach obciążonych oraz na brzegach. Głębokość siewu wynosi około 0,5-1 cm. Na małych obszarach wybieramy sadzenie ręczne, a na większych używamy siewników rzutowych. Nasiona przykrywamy podłożem, grabimy i delikatnie wałkujemy, co zmniejsza parowanie i zapewnia odpowiednią wilgotność.

Podsumowując zaczynamy od:

  1. Wyboru mieszanki
  2. Ustalenia terminu wysiewu – najlepiej w sierpniu i I połowie września
  3. Właściwego wysiewu
  4. Dalszej pielęgnacji trawnika

Warto zadbać o ten etap tworzenia trawnika, aby potem móc cieszyć się zadbanym, zielonym dywanem.

Pozostaw komentarz